Podle stavu z 1. července tohoto roku je na 25. Mezinárodní konferenci o energii termojaderné fúze (FEC 2014), která proběhne 13.-18. října letošního roku v Petrohradu, přihlášeno více než 860 delegátů z 49 zemí světa. Konference se zúčastní i delegace MAAE a Mezinárodní organizace ITER.

fec_2014
Logo 25. Mezinárodní konference o energii termojaderné fúze. (Zdroj: Iaea.org)

Účelem konference je zhodnocení perspektiv výzkumu v oblasti termojaderné energetiky. Očekává se, že umožní zformovat celou řadu názorů ve vztahu k technologickým i investičním hlediskům uplatnění fúze. Účast v programu potvrdili představitelé světové vědecké komunity, orgánů státní správy (v oblasti regulace a rozvoje atomové energetiky), největších světových energetických společností, firem státního podniku Rosatom, spolupracovníci MAAE a též ruští a zahraniční novináři.

Program konference bude obsahovat plenární shromáždění, technické schůzky či zasedání odborníků světového jména u kulatého stolu na tato témata:

experimenty s magnetickým udržením plazmatu,

teorie a modelování magnetického udržení plazmatu,

kontrola a udržení plazmatu,

teorie a experimenty v inerciální termojaderné fúzi,

inovativní koncepce udržení plazmatu,

inženýrské cíle termojaderné fúze, integrace a projektování termojaderných elektráren,

jaderná fyzika a technologie termojaderné fúze,

fyzika a technologie materiálů,

bezpečnost, životní prostředí a ekonomická hlediska termojaderné fúze

a další.

Naplánováno je také předání ceny The Nuclear Fusion Prize.

Konference proběhne v hotelu Park Inn Pribaltijskaja. V rámci konference bude také zorganizována výstava a dvě exkurze do ústavů, které provádí výzkum v oblasti řízené termojaderné fúze a vyrábějí vybavení pro projekt ITER.

Petrohrad bude hostit konferenci MAAE o termojaderné fúzi vůbec poprvé. Tyto konference MAAE, které jsou hlavním místem pro setkávání mezinárodních odborníků v otázkách termojaderné fúze, probíhají vždy jednou za dva roky. První konference podobného druhu proběhla v roce 1961 v rakouském Salzburgu. Přípravou a organizací konference v roce 2014 je pověřen Rosatom.

V loňském roce se Petrohrad stal dějištěm jiné mezinárodní konference vysoké úrovně konané pod hlavičkou MAAE: Atomová energie v 21. století. Organizátorem byla tehdy agentura MAAE spolu s ruskou vládou za podpory Agentury pro atomovou energii při OECD a státního podniku Rosatom. Na ní byli zhodnoceny perspektivy využití jaderné energetiky pro získání čisté energie, zabezpečení energetické bezpečnosti různých zemí, snížení úrovně vypouštění skleníkových plynů do atmosféry či zajištění udržitelného rozvoje. Konference se účastnili představitelé 89 zemí světa.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..