Hlavní projektant ruské Kolské jaderné elektrárny, akciová společnost Atomprojekt, rozpracovává materiály, které mají posloužit jako podklady při rozhodování o prodloužení životnosti stávajících bloků. Jednou z možností je i stavba bloků nových.

kola_1__ibrae_resized
Jaderná elektrárna Kola se čtyřmi bloky typu VVER-440. (Zdroj: IBRAE)

Projektanti připravují dokumentaci týkající se možnosti využití různých technologií, rozsahu hlavních investic a efektivitě uskutečnění jednotlivých scénářů rozvoje Kolské JE.

Materiály o možnosti prodloužení doby provozu Kolské JE budou představeny zadavateli – koncernu Rosenergoatom – v roce 2015. Na jejich základě bude rozhodnuto o dalším osudu elektrárny.

„Projekt předpokládá zvýšení úrovně bezpečnosti prostřednictvím prevence před širším spektrem možných havárií, dále zahrnuje opodstatnění možného opětovného prodloužení životnosti nevyměněného vybavení, výměnu vybavení, které již dosáhlo svých provozních kapacit, a také zajištění úsporného prodloužení životnosti elektrárny,“ pronesl hlavní inženýr projektu, Vjačeslav Akimov.

V minulosti společnost Atomprojekt úspěšně dokončila projekty prodloužení živostnosti všech čtyř pracujících bloků Kolské JE o 45 let, třetího bloku Bělojarské JE a také čtyř bloků Leningradské JE.

Kolská JE vyrábí okolo 60 % elektrické energie v Murmanské oblasti, dodává elektřinu do energetických soustav Koleněrgo v Murmanské oblasti a Kareleněrgo Karelské republiky.

Zdroj: atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..