Vedení a zaměstnanci společnosti Slovenské elektrárne vychází policii vstříc při vyšetřování zaměřeném na privatizaci této slovenské energetické společnosti, oznámil její vlastník agentuře World Nuclear News.

Slovenská média minulou středu provedla razii na bratislavském ředitelství společnosti Slovenské Elektrárne a hledala zde dokumenty z období, kdy byla tato společnost slovenským státem prodána italskému Enelu. Mluvčí italské společnosti ale uvedl, že spíše o razii se jednalo o „postup na získání dokumentace z archivu vztahující se k období privatizace této společnosti“. Mluvčí ministerstva hospodářství Miriam Žiaková to osobně potvrdila slovenské tiskové agentuře SITA.

„Jak prozradily státní úřady, vyšetřování se zaměřuje na události v období těsně před dokončením privatizace společnosti Slovenské elektrárne, konkrétně na duben 2006,“ sdělil agentuře World Nuclear News mluvčí společnosti Enel, který si nepřál být jmenován.

Enel vlastní ve společnosti Slovenské elektrárne, největším výrobci energie na Slovensku, 66% podíl a Ministerstvo hospodářství SR vlastní v této společnosti podíl 33 %.

Za svůj kontrolní podíl ve společnosti Slovenské elektrárne zaplatil Enel 840 milionů euro (zhruba 23 miliard korun) a součástí obchodu byl i souhlas k dokončení dvou rozestavěných bloků v jaderné elektrárně Mochovce. Jejich výstavba začala v roce 1986, ale v roce 1991 byla kvůli nedostatku finančních prostředků pozastavena. Po šestnáctileté přestávce byla v roce 2008 výstavba znovu rozjeta a spuštění bloků Mochovce-3 a 4 bylo očekáváno v letech 2012 a 2013, ale aktuálně se počítá s tím, že před rokem 2015 k tomu nedojde.

V červenci zahájila společnost Enel prodej svých podílů ve slovenských a rumunských energetických společnostech včetně podílu ve Slovenských elektrárnách. Od jejich prodeje spolu s dalšími aktivy v celkové hodnotě 6 miliard euro (přibližně 165 miliard korun) si slibuje snížení svých dluhů.

Agentura SITA v listopadu oznámila, že slovenská vláda má v úmyslu přezkoumat prodej společnosti Slovenské elektrárne Enelu. Předseda vlády, Robert Fico, sdělil médiím, že vláda zpracovává zprávu s názvem Preskúmanie právnej a ekonomickej relevantnosti spôsobu privatizácie Slovenských elektrární a usporiadanie majetkových vzťahov na vodnom diele Gabčíkovo.

Robert Fico se stal podruhé slovenským předsedou vlády v dubnu 2012 po předčasných volbách, které následovaly hlasování o nedůvěře vládě koalice vedené Slovenskou demokratickou a křesťanskou unií, v jejímž čele stála Iveta Radičová. Důvodem ztráty důvěry byla podpora Evropského stabilizačního mechanismu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..