Ukrajinský provozovatel jaderných elektráren, společnost Energoatom, podepsal nové memorandum o společném postupu při vývoji provozně bezchybného jaderného paliva. Druhou stranu dohody představuje ruská společnost TVEL vyrábějící jaderné palivo.

DSCN4538
Maketa jaderného paliva pro reaktory typu VVER-1000 od společnosti TVEL vystavovaná na veletrhu Atomexpo 2014. (Foto: Atominfo.cz)

Projektu se účastní i společnosti z dalších zemí, kterými jsou ČEZ a provozovatel bulharské jaderné elektrárny Kozloduj.

Ředitel společnosti Energoatom, Jurij Nedaškovskij, ocenil ruské rozhodnutí podepsat memorandum a poznamenal, že ukrajinská strana je stále připravena podílet se na zvyšování efektivnosti svých jaderných elektráren.

Společnost Energoatom uvedla, že mezinárodní projekt vývoje provozně bezchybného jaderného paliva je zaměřen na analýzu procesů projektování, výroby a používání jaderného paliva s cílem identifikace oblastí, v nichž je možno palivo upravit, a odstranit tak potenciální důvody k jeho selhání. Projekt se zaměřuje na palivo pro reaktory VVER-1000.

Společnost TVEL, dceřiná společnost ruské státní korporace pro jadernou energii Rosatom, na svém webu uvádí, že je zodpovědná za dodání paliva pro 76 jaderných reaktorů ve 14 zemích světa, mezi něž se řadí např. Ukrajina, Bulharsko, Maďarsko a Slovensko. Společnost TVEL drží asi 17 % trhu s jaderným palivem.

Jako reakci na nedávné zprávy v ukrajinských médiích o jaderném palivu vydala společnost TVEL prohlášení, které říká, že ve spolupráci s Energoatomem poskytuje ukrajinským jaderným elektrárnám jakostní jaderné palivo. „TVEL nikdy neselhal ve včasném dodání jaderného paliva a vždy vykonával své smluvní závazky v plném rozsahu. Náš ukrajinský partner nevydal oficiální protest o kvalitě námi dodávaného jaderného paliva,“ uvádí prohlášení.

Zdroj: Nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..