Projekt úložiště použitého jaderného paliva v lokalitě Yucca Mountain byl již před delším časem opuštěn Bílým domem, ale stále vykazuje podporu v Kongresu Spojených států amerických.

yucca-drawing
Projekt úložiště Yucca Mountain zatím stále zůstává jen na papíře a není jisté, co s ním bude. (Zdroj: Nrc.gov)

Kongres, v současnosti ovládaný republikány, v úterý jednoznačně zamítl dvě opatření na definitivním ukončení projektu Yucca Mountain, oznámily americké noviny The Hill. Oba pozměňovací návrhy zákona na zvýšení rozpočtu byly předloženy zástupkyní republikánů Dinou Titusovou. První navrhoval, aby byla dána Ministerstvu energetiky (Department of Energy – DoE) pravomoc ke zrušení varianty hlubinného úložiště jakožto budoucího zařízení na nakládání s radioaktivním odpadem. V kongresu byl zamítnut poměrem hlasů 326:96. Druhý návrh chtěl radikálně omezit rozpočet na příští rok pro nakládání s použitým jaderným palivem, což by podle paní Titusové znamenalo ukončení snah o vybudování hlubinného úložiště. I tento návrh byl s převahou zamítnut, tentokrát poměrem hlasů 344:75.

Projekt Yucca Mountain má podporu u zákonodárců z federálních států, které na svém území skladují vojenský či civilní radioaktivní odpad. Udržuje si také nadále podporu u republikánských zástupců v Kongresu. Na několik posledních roků se podařilo prezidentu Baracku Obamovi uložit k ledu projekt na úložiště v Yucca Mountain a Bílý dům podporoval zřízení prozatímního skladiště použitého jaderného paliva, které navrhovala komise Blue Ribbon Commission on America’s Nuclear Future. Americké Ministerstvo energetiky bylo v minulosti kritizováno americkými soudy za to, že část peněz vyhrazených na hlubinné úložiště již byla utracena.

Občané Spojených států amerických musí i nadále čekat na nějaké konkrétní rozhodnutí, které bude podporováno reálnými kroky Kongresu.

Zdroj: Nuclearstreet.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..