Na Fukušimě jsou projednávány nové postupy pro odstranění kontaminované vody z podzemních tunelů druhého a třetího bloku. V těchto tunelech vedla kabeláž a potrubí vedoucí vodu mezi mořem strojovnou. Původní plán zmrazit tuto vodu neuspěl.

fukushima_ice_wall_in_trenches
Fotografie ze zkušebního vytvoření ledové stěny v tunelu, v němž vedlo potrubí a kabeláž. Cílem je zabránění průtoku vody, aby mohla být jedna část prostoru odčerpána. (Zdroj: Tepco)

Tunely jsou naplněny kontaminovanou vodou, která je tvořena směsí vody chladicí zvnějšku poškozené reaktory a podzemní vody prosakující do podzemních částí reaktorové budovy. Tato voda je opouští stěnou reaktorové budovy a shromažďuje se v těchto podzemních tunelech.

V dubnu se společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) pokusila vytvořit ledovou stěnu v tunelech druhého bloku, aby usnadnila její odstraňování. Slibovala si od ní zastavení přítoku kontaminované vody z podzemních prostor reaktorové budovy, která opět doplňuje odčerpanou vodu z tunelů. Pro upřesnění se jedná o jinou operaci spojenou se zmrazováním, na níž se v areálu jaderné elektrárny Fukušima Dajiči pracuje, než vybudování stěny zmrzlé půdy. Tato stěna má sloužit k odklonu podzemní vody, která se ustáleně pohybuje směrem k moři a prochází-li reaktorovými budovami, je kontaminována. V tomto případě jde o prevenci kontaminace vody, kdežto v tunelech je již voda, která již byla kontaminována.

Obě operace se ale shodují v použitém principu a technologii, v obou případech jde o vytvoření ledové stěny. Stěna zmrzlé půdy již byla v historii použita, ale stěnu tvořenou pouze zmrzlou vodou zatím nikdo nevyzkoušel. V tunelech má tato stěna přehradit cestu prosakující kontaminované vodě, aby mohla být původní kontaminovaná voda odčerpána a vyčištěna. Problémem se ukazuje rozdíl v proudění vody v půdě a v tunelech, kde může proudit volně a nezpomalují ji částice půdy.

Ač se předběžné zkoušky dařily a v tunelech vyplněných vodou skutečně vznikla ledová stěna, která zahradila cestu přitékající vodě a umožnila odčerpání vody z jedné části tunelu, v reálných podmínkách se společnost Tepco potkala s neúspěchem. Za ním stojí neustálé proudění vody z tunelů a do nich.

Nyní probíhají diskuze mezi společností Tepco a japonským regulačním úřadem Nuclear Regulation Authority o nových přístupech, které pomohou odstranit kontaminovanou vodu z tunelů. Mezi navrhovanými možnostmi je použití lepšího mrazicího systému, zastavení proudění vody z tunelů a do nich a prozkoumání jiných způsobů zmrazení této vody.

Společnost Tepco sdělila, že už zvýšila průtok chladicí látky vodou v tunelech a zvažuje, že přímo do této vody přidá led nebo suchý led, aby napomohla jejímu zmrazení. Pokud by tato opatření nefungovala, přikročí společnost k umístění dalších trubek s proudícím chladivem. Další snahou by mohlo být zastavení průtoku vody stěnami reaktorové budovy, které může být dosaženo vyplněním škvír mezi trubkami a stěnou maltou, která je lépe utěsní.

V plánu společnosti Tepco je použít některé z těchto nových postupů již do konce tohoto měsíce. Vrchní dozorce na JE Fukušima Dajiči, Akira Ono, řekl: „Jsme zavázáni k těmto snahám a budeme pokračovat v zabývání se těmito alternativami, dokud nedosáhneme úspěšného odstranění vody z tunelů.“

Práce na zmrazování vody v tunelech třetího bloku mají teprve začít. Společnost Tepco uvedla, že od úspěšného zmrazení vody v tunelech jí potrvá tři až čtyři měsíce, než odstraní vodu z každého bloku.

Zdroj: World Nuclear News, Tepco.co.jp

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..