Ve dnech 7. až 10. července 2014 uspořádaly v Praze American Society of Mechanical Engineers – ASME a ÚJV Řež, a. s., (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.) workshop na téma Jaderné kódy a standardy. Setkání se uskutečnilo ve spolupráci s Mezinárodní konferenci ASME o jaderném inženýrství (ICONE 22) a zasedání výboru ASME pro jaderné kódy a standardy.

IMGP4368_web
Workshop Jaderné kódy a standardy otevřel Ing. Karel Křížek, předseda představenstva ÚJV Řež, a. s., spolupořadatele akce. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)

ASME je neziskovou organizací, která umožňuje spolupráci, sdílení znalostí, kariérní růst a rozvoj dovedností v rámci široké palety technických oborů. Zaměřuje se především na pomoc technické veřejnosti vyvíjet řešení prospěšná pro život a pracovní uplatnění. Organizace byla založena v roce 1880 malou skupinou významných průmyslníků, rozrostla se přes desetiletí, aby dnes zahrnovala více než 130 tisíc členů ve 158 zemích. Třicet tisíc z nich jsou studenti.

Zapojení ÚJV Řež, a. s., do přípravy a realizace workshopu podle Dr. Milana Brumovského, českého zástupce v organizačním výboru, vychází z faktu, že ÚJV Řež, a. s., patří k dlouholetým aktivním členům ASME, podílí se na celé řadě projektů a programů zaměřených na jadernou bezpečnost a spolehlivost, inženýring i výzkum.

Jaderné kódy a standardy

Workshop, jehož garantem byla ÚJV Řež, a. s., se účastnilo na padesát zájemců. Vystoupení se zaměřila na výměnu informací a sdílení zkušeností získaných v reakci na současné předpisy a normy. Jak řekl v úvodu Ing. Karel křížek, předseda představenstva ÚJV Řež, a. s.: „Smyslem takovýchto otevřených pracovních setkání je, aby výměna informací a zkušeností, která je hlavním principem sdružení, přispívala k rozvoji a úpravám kódů, standardů, činností a posuzování shody. Jedině široká platforma na mezinárodní úrovni pomůže identifikovat problémy a nacházet řešení pro ještě větší bezpečnost současné jaderné energetiky.“

Jednání se uskutečnilo, vzhledem k šíři problematiky, celkem v pěti sekcích. První, moderovaná Ing. Jiřím Žďárkem z ÚJV Řež, a. s., se zaměřila na Beyond Design Basis Event (BDBE – nadprojektové události). Hned v úvodu Ing. Jiří Duspiva a Ing. Vladislav Pištora, z ÚJV Řež, a. s., prezentovali výzkumy a zkušenosti s metodou týkající se In-vessel a Ex-vessel Retention. Velmi zajímavý byl příspěvek Kima Wallina z finského výzkumného technického centra (VTT) zabývající se posouzením integrity tlakové nádoby reaktoru.

Na upgrade bezpečnostních programů na jaderné elektrárně Krško ve Slovinsku jako post-Fukushimskou reakci se zaměřil Vinko Planinc. Pravděpodobnostní hodnocení rizik a pravděpodobnostní hodnocení bezpečnosti (PRA/PSA) pro BDBE, rozebral Rick Grantom, manažer projektů řízení rizik z jihotexaské jadrné elektrárny (STP). V následující diskusi se o své názory podělili vedle odborníků z ÚJV Řež, a. s., a expertů z USA i účastníci např. z jižní Koreje, Ruska, Francie, českých škol a firem (ČVUT Praha, Škoda JS a.s. aj.) a dalších zemí.

Ostatní sekce se věnovaly problematice například kódů pro kotle a tlakové nádoby, pro standardy jaderné výstavby, harmonizaci a spolupráci, roli americké jaderné regulační komise ve standardním procesu vývoje, zaměnitelnosti a uplatňování požadavků ASME kódu pro jaderné elektrárny typu VVER-440, pre-normativnímu výzkumu i možným nástrojům pro zlepšení kódů. Samostatné sekce se zaměřily na provoz i údržbu, bezpečnostní požadavky a řadu dalších témat propojených s problematikou jaderných standardů.

Výbor ASME pro jaderné kódy a standardy svým zasedáním 10. července 2014 pražské jednání ASME fakticky uzavřel. Výbor je zodpovědný za řízení všech ASME činností souvisejících s kódy, normami a návody vztahujícími se k jaderným zařízením a technologiím. Tematicky se výbor zaměřil například na výstavbu jaderného zařízení a jejich komponenty, jadernou inspekci, řízení jaderných rizik (CNRM a JCNRM), provoz a údržbu jaderných elektráren nebo kvalifikaci strojních zařízení používaných v jaderných zařízeních a další zájmové oblasti.

Podrobnosti o ASME a program workshopu Jaderné kódy a standardy najdete na: https://www.asme.org/events/nuclear-codes-and-standards-workshop.aspx

IMGP4404_web
Moderátorem první sekce zaměřené na Beyond Design Basis Event (BDBE – nadprojektové události) byl Ing. Jiří Žďárek z ÚJV Řež, a. s. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)
IMGP4426_web
Účast na workshopu přijalo na padesát odborníků, manažerů a studentů z celého světa. Vedle posluchačů z Česka, Slovenska, USA nebo Maďarska zde bylo zastoupeno Slovinsko, Finsko, Francie, jižní Korea, Rusko, Indie a další země. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)
IMGP4443_web
Důležitou součástí workshopu byla diskuse k jednotlivým prezentacím zaměřená především na výměnu národních zkušeností. (ÚJV Řež, a. s.)

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..