Provozovateli španělské jaderné elektrárny Garoña, společnosti Nuclenor, byla španělským finančním regulátorem udělena pokuta za ukončení výroby v této elektrárně o šest měsíců dříve, než bylo původně schváleno. Proti pokutě ve výši 18,4 milionů euro (zhruba 505 milionů korun) se společnost Nuclenor odvolala.

ext07
Jaderná elektrárna Garoña s jedním varným reaktorem o výkonu 466 MWe. (Zdroj: Nuclenor.org)

 

V září 2012 nepodala společnost Nuclenor, společný podnik firem Endesa a Iberdrola, ve stanoveném termínu žádost o prodloužení licence k provozu jaderné elektrárny Garoña, což znamená, že v ní musela být ukončena výroba elektřiny v době vypršení stávajícího povolení k provozu, k čemuž došlo 6. července 2013. Společnost Nuclenor se ale rozhodla tento blok uzavřít už v polovině prosince 2012, aby se vyhnula platbě daní zpětně za celý rok 2013, které by se na ni vztahovaly, pokud by provoz pokračoval minimálně do 1. ledna 2013.

Španělský finanční regulátor Comision Nacional de los Mercados y la Competencia (CNMC) před rokem zahájil vyšetřování předčasného uzavření JE Garoña. Závěry vyšetřování stanovují, že nebyl žádný technický nebo bezpečnostní důvod k ukončení výroby před stanoveným datem.

Úřad CNMC nyní vyšetřování uzavřel s prohlášením, že společnost Nuclenor „velmi vážně porušila“ španělské zákony platící pro energetický sektor tím, že bez povolení snížila dostupný instalovaný výkon nebo omezila dodávky elektřiny. Spolu s tímto prohlášením udělil regulátor společnosti Nuclenor pokutu ve výši 18,4 milionu euro. Regulátor sdělil, že výše pokuty byla vypočítána na základě platných zákonů v energetickém sektoru, které stanovují, že by neměla překročit 10 % ročního obratu obviněné strany. Společnost Nuclenor měla v roce 2011, což byl poslední úplný rok před uzavřením JE Garoña, obrat 184 milionů euro (přibližně 5 miliard korun).

Společnost Nuclenor oznámila, že podá stížnost proti pokutě u správní komory Nejvyššího soudu. Dále řekla, že rozhodnutí o předčasném uzavření JE Garoña bylo plně v její kompetenci a nepotřebovala pro to žádné speciální povolení.

Společnost Nuclenor prohlašuje, že španělský zákon o jaderné energetice představuje speciální legislativu, která má vyšší právní sílu než zákon o výrobě elektrické energie, a že jednala plně v souladu s legislativou platící pro jadernou energetiku, když uzavírala JE Garoña.

Navíc společnost Nuclenor tvrdí, že daň za použité jaderné palivo, která by se na ni vztahovala podle daňových předpisů pro udržitelnou energetiku a která byla součástí návrhu na reformu španělské energetiky, byla „zcela neočekávaná a nepředvídatelná“. Tyto daně podle společnosti Nuclenor ospravedlňují rozhodnutí o uzavření JE Garoña „kvůli svým nepředvídaným důsledkům“.

Společnost uvedla, že pokud by provoz v jaderné elektrárně Garoña pokračoval, za rok 2013 by zaplatila na dodatečných daních 150 milionů euro (asi 4,1 miliardy korun), což by podle jejího prohlášení vedlo k úvahám o vyhlášení likvidace a bankrotu. Předčasné uzavření JE Garoña jí umožnilo pokračovat v plnění svých závazků jak vůči svým pracovníkům, tak vůči dodavatelům.

Podle společnosti Nuclenor bylo předčasné uzavření jaderné elektrárny Garoña „zodpovědným řešením a jedinou realizovatelnou možností vyhnutí se situaci insolvence, kterou by vytvořilo zavedení nové verze zákona o udržitelné energetice“.

Je možné znovuspuštění jaderné elektrárny Garoña?

V letošním roce uspěl španělský jaderný průmysl v lobbování za regulační změny, které by umožnily, aby jaderný blok, který byl uzavřen z důvodů jiných než bezpečnost a radiologická ochrana, mohl získat nové povolení k provozu během 12 měsíců od svého uzavření. V květnu zažádala společnost Nuclenor u Ministerstva průmyslu, energetiky a turistického ruchu o novou provozní licenci pro jadernou elektrárnu Garoña, která by platila do roku 2031. Na rozhodnutí o udělení licence nyní čekáme.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..