Chyba softwaru používaného na jaderné elektrárně Wolf Creek, která by v případě havárie příliš nadhodnotila únik radioaktivního jódu, měla podle amerického regulačního úřadu malý až střední bezpečnostní význam. Tato chyba zůstala neopravena po dobu více jak jednoho roku.

wolf creek 460
Jaderná elektrárna Wolf Creek s jedním tlakovodním reaktorem od společnosti Westinghouse s výkonem 1250 MWe byla spuštěna v roce 1985. (Zdroj: World Nuclear News)

Problém byl odhalen inspektory amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC) během plánovaného cvičení připravenosti na krizové situace, které bylo na této kansaské elektrárně s jedním tlakovodním reaktorem provedeno v loňském listopadu. Během cvičení byly simulovány následky havárie způsobené silným zemětřesením, které by vážně poškodilo budovy elektrárny, způsobilo únik chladicí vody z primárního okruhu a selhání dalších systémů. Taková havárie by vedla k úniku radiace do životního prostředí.

Za normálního provozu je množství inertních plynů, aktivního jódu a dalších radioaktivních částic unikajících ventilací jaderného bloku měřeno pomocí samostatných detektorů. Během vážné havárie ale nejsou k dispozici detektory pro jód a další částice, takže je použit software Electronic Dose Calculation Program (EDCP), který odhaduje unikající množství radioaktivních částic pomocí změřeného množství unikajících inertních plynů. Při tomto výpočtu je používán standardní poměr množství inertních plynů ku jódu 10:1. Bylo shledáno, že verze programu EDCP používaná na jaderné elektrárně Wolf Creek nepoužívá správně standardní poměr, když jsou řídící systémy v havarijním módu, a nadhodnocuje koncentraci jódu a ostatních částic o jeden řád (čili desateronásobně).

Inspektoři úřadu NRC později zjistili, že provozovatel elektrárny Wolf Creek, společnost Wolf Creek Nuclear Operating Corporation, věděla o možné nepřesnosti programu ECDP od listopadu 2012 a podala žádost o prošetření problému a jeho nápravu svému oddělení pro informační technologie. Tato žádost ale nebyla zpracována.

Úřad NRC nyní udělil tomuto zjištění bílý kód, což je druhý stupeň na jeho stupnici bezpečnostního významu výkonnostních indikátorů (tento stupeň doslova znamená, že provoz probíhal za minimálního snížení bezpečnosti). První, nejmírnější stupeň je značen zelenou barvou, třetí stupeň má barvu žlutou a znamená splnění výkonnostních parametrů za středního snížení bezpečnosti a čtvrtý stupeň označený červenou barvou znamená podstatné snížení bezpečnosti v oblasti sledované daným výkonnostním indikátorem.

„Toto zjištění má větší význam než druhořadý, protože chyba ovlivňovala schopnost držitele licence k provozu této jaderné elektrárny k nasazení odpovídajících opatření k ochraně zdraví a bezpečnosti obyvatelstva,“ uvedl úřad NRC ve své předběžné zprávě z 2. července. „Držitel licence selhal v ověření existence problému souvisejícího s bezpečností a následně selhal při řešení problému v časovém rámci příslušnému podle bezpečnostního významu závady,“ pokračuje zpráva.

Po listopadovém cvičení přijala společnost Wolf Creek Nuclear Operating Corporation prozatímní opatření na řešení tohoto problému a definitivně chybu v softwaru opravila v únoru, kdy aktualizovala svůj program EDPC.

Zdroj: World Nuclear News, Nrc.gov

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..