Provozovatel havarované JE Fukušima-1, společnost TEPCO, oznámila zjištění dalšího úniku radioaktivní vody. Tentokrát na pátém bloku této elektrárny nacházející se na severovýchodě Japonska. Informuje o tom v sobotu uveřejněná tisková zpráva společnosti.

fukushima-daiichi-nuclear-disaster-death-toll-i9
Jaderná elektrárna Fukušima Dajiči před havárií. Pátý a šestý blok, které stojí dále od poškozených prvních čtyřech bloků, se podařilo bezpečně odstavit. I tak se nyní občas potýkají s problémy spojenými s unikající kontaminovanou vodou. (Zdroj: Hsci2012.org)

Podle údajů firmy byl únik vody z pátého poschodí bloku zjištěn v sobotu kolem půldruhé hodiny ranní místního času. Předběžné odhady hovoří o přibližně 100 litrech uniklé radioaktivní vody.

K úniku došlo v místě hydrotechnického uzávěru trubky, kterou teče kapalina pro chlazení bazénu s vyhořelým palivem. V současné době teplota v bazénu činí 25,2 stupňů Celsia.

V nouzovém režimu zapojuje společnost do ochlazování bazénu tytéž systémy, které mají na starosti i chlazení samotného reaktoru. Reaktor i bazén tak budou chlazeny jedinou chladicí soustavou.

Na začátku tohoto měsíce byl už provoz chladicí soustavy bazénu jednou kvůli úniku vody přerušen. Tehdy se společnosti podařilo obnovit provoz soustavy za dva dny.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..