Nejnovější argentinský jaderný reaktor začal do sítě dodávat elektřinu. Podle prohlášení tamní vlády tím podporuje její cíle v diverzifikaci zdrojů elektrické energie, ve snížení dovozu paliv a v nezávislosti argentinské energetiky na zahraničí.

1
Bloky Atucha-1 a 2 s tlakovodními reaktory. (Zdroj: Cnea.gov.ar)

Nový blok jaderné elektrárny Atucha dosáhl kritického stavu začátkem minulého měsíce a 27. června začal do sítě dodávat 5 % svého instalovaného výkonu. Během minulého týdne došlo k nárůstu na 30 % výkonu a naplno se reaktor rozběhne během dvou či tří měsíců.

Blok Atucha-2 má instalovaný výkon 692 MWe a společně s bloky Atucha-1 a Embalse se podílí na výrobě elektřiny v Argentině celkovým instalovaným výkonem tamních jaderných elektráren 1627 MWe. Malý jaderný reaktor Carem by k této hodnotě měl v roce 2018 přidat dalších 27 MWe.

Během slavnostní ceremonie k připojení bloku Atucha-2 do sítě řekl Julio de Vido, ministr plánování, veřejných investic a služeb, že nový blok přispěje k diverzifikaci argentinské energetiky a bude pomocí jaderné energie vyrábět dostupnou elektřinu s minimálním dopadem na životní prostředí. Diverzifikace odpovídá snaze argentinské prezidentky Cristiny Fernándezové-Kirchnerové o to, aby tamní energetika znovu získala nezávislost na sousedních zemích, uvedl pan de Vido.

Argentina, jakožto vývozce ropy, také vyrábí elektřinu z topné nafty, která se na výrobě energie v této zemi podílí 15 %. Provoz bloku Atucha-2 nahradí každý rok spotřebu topné nafty v hodnotě 1,5 miliardy dolarů (asi 30 miliard korun). Pan de Vido k tomu uvedl: „Toto jasně podporuje soběstačnost argentinské energetiky, zlepšení jejího vývozu, nahrazuje to dovoz paliva a zásadním způsobem posiluje technologické znalosti Argentiny.“

Poznámka k názvu bloků jaderné elektrárny Atucha

Oba bloky této elektrárny nyní oslavují bývalé argentinské prezidenty. První blok je nově oficiálně znám jako Atucha 1 – President Juan Domingo Perón a celý název druhého bloku zní Atucha 2 – Prezident Dr. Néstor Carlos Kirchner.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..