Ruské atomové ledoborce nové generace budou zajišťovat doprovod nákladním lodím po Arktidě od roku 2017. Význam ledoborců coby průvodců nákladních lodí v blízké době vzroste, myslí si generální ředitel společnosti Rosatomflot, Vjačeslav Rukša.

arktika_3__baltic_shipyard
Pohled zepředu na budoucí jaderný ledoborec nové generace. (Zdroj: Baltický závod)

 

Podle jeho slov se tok nákladu přes Arktidu zvětší ze současných 1,5 na 17-18 milionů tun za rok, což je v první řadě spojeno se zahájením rozsáhlé výroby zkapalněného plynu na poloostrově Jamal.

„Dalším prvořadým úkolem pro Atomflot je rozvoj mezinárodní lodní dopravy po Severní mořské cestě – ve spolupráci s velkými plavebními společnostmi a přepravci v Evropě a jihovýchodní Asii. Takovými jakými je NOVATEK, francouzská Total či čínská CNPC,“ prohlásil Rukša.

Dále připomenul, že ruští odborníci i zahraniční analytici předpovídají navýšení objemu přepravovaného nákladu přes Arktidu z Evropy do asijsko-tichooceánského regionu. Důvodem je fakt, že je tato cesta mnohem kratší než přes Suezský kanál. To samo o sobě už znamená úsporu paliva.

První atomový ledoborec nové generace je od roku 2013 stavěn v Baltském závodě v Petrohradu. S touže loděnicí jsou podepsány kontrakty na dodávku dalších dvou plavidel. Stavba prvního ledoborce má být dokončena v prosinci roku 2017. Roky uvedení druhého a třetího ledoborce jsou pak postupně 2019 a 2020. Do té doby padá provázení veškerého nákladu na bedra čtyř v současnosti pracujících ruských atomových ledoborců: Vajgač, Tajmyr, Jamal a 50 let Pobedy.

„Ještě jeden atomový ledoborec Sovetskij sojuz, postavený v roce 1989 a nacházející se nyní v záloze, bude do roku 2017 obnoven a zapojen do prací na Severní mořské cestě,“ oznámil Rukša, „bude také zrekonstruován nákladní člun Sevmorpuť, jediné nákladní plavidlo s jaderným pohonem.“

První tranzitní průjezd zahraničního obchodního plavidla po Severní mořské cestě v doprovodu ruských atomových ledoborců proběhl v roce 2009, jeho výchozím bodem byla Jižní Korea.

Plavidla Běluga Fraterniti a Běluga Forsajt pod vedením atomových lodí 50 let Pobedy a Rossija úspěšně propluli Severní mořskou cestou z Korey do místa určení v Nigérii. Doba cesty ve srovnání s trasou přes Suezský kanál byla kratší o 10 dní. V roce 2013 byla po Severní mořské cestě poprvé provedena obchodní loď z Číny. V Číně projevují o tuto severní trasu zájem a aspirují na roli jednoho z klíčových tranzitních dopravců. Na rok 2014 je naplánováno převedení od osmi do deseti plavidel pod vlajkou Číny.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..