Ministerstvo životního prostředí (MŽP) by do konce prázdnin mělo rozhodnout, ve které z vytipovaných lokalit bude proveden geologický průzkum pro možnou výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, řekl ČTK Jiří Slovák, pověřený ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Žádost o stanovení průzkumného území podala správa na MŽP loni v září. V úvahu přichází sedm míst. Šest dotčených obcí z Pošumaví průzkum odmítlo a čeká na rozhodnutí ministerstva, uvedli starostové při dnešní diskusi v Plzni, která se týkala lokality Březový potok u Horažďovic.

Koncept-HU-v-CR_medium
Koncepce hlubinného úložiště podle SÚRAO. (Zdroj: Surao.cz)

K průzkumu se vyjádřily písemně i ústně obce jako účastníci správního řízení i ekologická sdružení. „Nyní jsme dostali informaci z územních odborů MŽP v Plzni, Českých Budějovicích a Brně, že je stanovena měsíční lhůta k nahlédnutí do spisu. Předpokládám, že v dalším měsíci ministerstvo vydá rozhodnutí,“ uvedl dnes Slovák.

Pokud MŽP i přes nesouhlas obcí průzkum povolí, mohou podat rozklad k ministrovi a následně se ještě mohou obrátit na soud. Obce z okolí Horažďovic a Práchně tyto možnosti případně využijí.

Dvě finální lokality se mají stanovit v roce 2018, ale podle Slováka se to vinou zpoždění rozhodovacích procesů zpozdí do roku 2020. Termín výběru finálního území, tedy rok 2025, by SÚRAO stihla. Zahájení provozu úložiště předpokládá stále v roce 2065.

Průzkum bude geofyzikální, tedy měření 200 metrů od sebe. „Je to pochůzka malého týmu lidí, kteří táhnou kabely, zapichují sondy a měří,“ uvedl Slovák. Dále by šlo o geochemický průzkum, tedy analýzu horninové drtě z hloubky do čtyř metrů.

„V obci je situace napjatá. Lidé neví, zda mají investovat do baráků a co bude dál. Nedokážu občanům vysvětlit, jak je možné, že když řekneme, že to nechceme, tak přípravy pořád pokračují,“ řekl Miroslav Panuška, starosta Maňovic, které úložiště odmítly v referendu a nechtějí ani průzkum a kompenzace za něj. Stejný postoj má dalších pět obcí. Vzhledem k velikosti úložiště, které by mělo mít pod povrchem 300 hektarů, se starostové obávají, aby nebylo pro celou Evropu.

„Doufám, že negativní postoje samospráv budou brány v potaz a že to zařízení u nás nebude,“ řekl starosta Chanovic Petr Klásek. Horažďovice jako největší město v oblasti odpor obcí podporují.

„Účast obcí, tak halasně deklarovaná správou úložišť, spočívá pouze v účasti ve správním řízení. Obce mohou jen podávat námitky proti nedodržení zákona nebo procesu, ale nemohou rozhodovat o tom, zda tam úložiště bude,“ uvedl starosta Horažďovic Karel Zrůbek. Dodal, že nový ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) se pozitivně angažuje a jedná se zástupci lokalit.

„Stát za 11 let, co o tom jednáme, nepřistoupil ke změně legislativy. Voláme po speciálním zákonu, kde budou naprosto jasně daná práva obcí. Jde o mimořádnou stavbu s velice nebezpečným a strategickým materiálem, která tady má být desítky tisíc let,“ uvedl Klásek.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..