Pro žáky základních a středních škol si Akademie věd České republiky připravila zábavný vzdělávací cyklus NEZkreslená věda. V deseti krátkých kreslených filmech se žáci například dozví, jak vznikl vesmír, jak funguje jaderná elektrárna a čím se liší mikrosvět od našeho makrosvěta.

snímek3
Z dílu o principu jaderné elektrárny. (Zdroj: Youtube.com)

Jedná se o součást popularizačního projektu Otevřená věda probíhajícího pod patronací Odboru projektů a grantů Střediska společných činností AV ČR. Kreslené filmy vytvořila společnost MAUR film, z jejíž produkce vzešel například cyklus animovaných filmů Fimfárum. Spoluautory scénářů a garanty jednotlivých videí byli vědečtí odborníci z pracovišť AV ČR a Univerzity Karlovy v Praze. Díky nim jsou videa nabita odbornými informacemi a komentář je namluven hercem Pavlem Liškou, který ho humornou formou zlehčuje, aby se nejednalo jen o surové poznatky a aby byl žákům přístupnější. Témata sestavovali přímo středoškolští učitelé.

Každý krátký film má od osmi do deseti minut a věnuje se jednomu tématu z fyziky, medicíny či antropologie. Pro čtenáře našeho webu jsou nejzajímavější díly Jak funguje jaderná elektrárna, O tajemství mikrosvěta a Jak vznikl vesmír, tedy díly věnující se jádru, kvantové fyzice a vesmíru. Za zmínku ale stojí i další názvy videí: Kde je hranice nanosvěta, O tlaku a síle kolem nás, Co je to lék, O viru HIV a nemoci AIDS, O vývoji člověka, Jak funguje naše imunita a Když onemocní buňky.

Koordinátor videí Martin Podařil k cyklu krátkých filmů uvedl: „NEZkreslená věda má zaujmout především české středoškoláky a motivovat je ke studiu přírodovědných a technických oborů. Má také pomoci učitelům zpestřit výuku.“

Autoři videí se snažili připravit vzdělávací materiál, který by školáky poutavě seznámil s přírodními a technickými jevy a obohatil výuku předmětů jako je fyzika, chemie a biologie. Soudě podle ohlasů se jim to daří, protože za necelé dva týdny překonala NEZkreslená věda na sociální síti YouTube hranici 20 000 shlédnutí a dnes (po měsíci a půl od zveřejnění posledního videa) toto číslo více než zdvojnásobila. Cyklus se těší i uznání od odborného publika.

NEZkreslená věda je distribuována na DVD, která jsou přednostně určena středním školám, ale i na sociální síti YouTube pod hlavičkou projektu Otevřená věda, kde najdete všech deset videí.

download
Z namlouvání komentáře hercem Pavlem Liškou. (Zdroj: Maurfilm.com)

Zdroj: Avcr.cz, Maurfilm.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..