Ruský regulátor Rostechnadzor souhlasil s pokračováním a rozšířením poskytování svých poradenských služeb svému íránskému protějšku při provozu jaderné elektrárny Búšehr.

160187909
Podle plánů íránské vlády by měly přibýt k zatím jedinému bloku jaderné elektrárny Búšehr další dva. (Zdroj: Ria.ru)

Úřad Iranian Nuclear Regulatory Authority (INRA) podepsal smlouvu s FSUE VO Bezopasnosť, součástí Rostechnadzoru, která definuje další směřování jejich spolupráce, uvedl Rostechnadzor dne 4. července. Dokument byl podepsán po setkání předsedy úřadu Rostechnadzor, Alexeje Alešina, a generálního ředitele úřadu INRA, Násira Rastchaha.

Během setkání zástupci obou úřadů „vzájemně sdíleli informace o stavu jaderné bezpečnosti a radiologické ochrany v obou zemích, shrnuli prozatímní výsledky vzájemné spolupráce a diskutovali o budoucích projektech“, uvedl úřad Rostechnadzor.

Jaderná elektrárna Búšehr s reaktorem VVER-1000 zahájila komerční provoz v loňském září a íránská vláda v dubnu oznámila, že má v plánu v této lokalitě vybudovat další dva jaderné bloky. K podpisu příslušných dohod by mělo dojít ještě v tomto roce spolu s mezivládními dohodami o stavbě dalších šesti íránských jaderných bloků.

V dubnu dala ruská vláda pravomoc úřadu Rostechnadzor k poskytování poradenství začínajícím regulačním úřadům zemí odebírajících reaktory ruské konstrukce a výcviku jejich zaměstnanců.

Minulý měsíc prohlásil Rostechnadzor, že odsouhlasil návrh nové dohody s čínským úřadem National Nuclear Safety Administration.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..