Irák ztratil kontrolu nad jaderným materiálem, kterého na univerzitě v Mosulu zmocnili povstalci. Jde o materiál s velkým množstvím příměsí, takže ho nelze přímo použít k výrobě jaderné bomby. Irák před nedávnem přistoupil k mezinárodní úmluvě, která ostatní země zavazuje k tomu, aby mu pomohly.

HEUranium
Ukázka, jak vypadá vysoce obohacený uran. Tento konkrétní vzorek pochází z jednoho z reaktorů výzkumného ústavu Oak Ridge National Laboratory. (Zdroj: Popsci.com)

Podle agentury Reuters, která údajně obdržela kopii sdělení irácké vlády Organizaci spojených národů, bylo na univerzitě v Mosulu skladováno přibližně 40 kg sloučenin uranu pro vědecký výzkum. Od 9. července je město Mosul pod kontrolou ozbrojených vzbouřenců a tuto situaci popsal irácký velvyslance Mohamed Ali Alhakim Spojeným národům jako převzetí zmíněných jaderných materiálů, oznámila agentura Reuters.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla 10. července, že byla uvědoměna o iráckém sdělení Spojeným národům a že zkoumá podrobnosti. Její mluvčí Gill Tudor řekl: „Na základě počátečních informací se domníváme, že se nejedná o štěpný materiál použitelný pro jaderné zbraně, takže nepředstavuje významné bezpečnostní riziko, nebo ohrožení snah o nešíření jaderných zbraní. Nicméně každá ztráta regulační kontroly nad jaderným materiálem nebo jiným radioaktivním materiálem je důvodem k znepokojení.“

 

Mezinárodní pomoc

7. července přistoupil Irák oficiálně k Úmluvě o fyzické ochraně radioaktivních materiálů. Tato úmluva čítá 150 států, od nichž požaduje zavedení spolehlivých bezpečnostních opatření a které zavazuje k poskytnutí vzájemné pomoci při zajišťování adekvátního zabezpečení uranu a plutonia různého stupně čistoty (a tedy použitelnosti pro výrobu jaderných zbraní), které jsou skladovány na jejich území.

Článek 5 této úmluvy stanovuje, že zavázané strany budou používat MAAE jako zdroj informací o nepovoleném přesunu jaderného materiálu nebo v případě, kdy existují věrohodné náznaky, že k tomuto přesunu došlo. Dále pokračuje sdělením, že ostatní zavázané státy „poskytnou spolupráci a pomoc v maximálním proveditelném rozsahu při znovuzískávání a ochraně tohoto materiálu, a to jakémukoliv zavázanému státu, který o to požádá.“

Další části úmluvy pokrývají zabezpečení během transportu jaderných materiálů a spolupráci při soudním stíhání obviněných pachatelů (trestných činů souvisejících s jadernými materiály), kteří utekli do jiné země.

Bezpečnostní opatření požadovaná pro uran a plutonium závisejí na jejich čistotě a skladovaném množství. Obecně zahrnují fyzické zábrany, omezení vstupních míst do skladišť, kontrolovaný a omezený přístup a stálý dozor ostrahy napojené na specializovanou zásahovou jednotku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..