Byly zahájeny práce na projektování zařízení pro manipulaci s radioaktivním odpadem pro budoucí francouzské hlubinné úložiště Cigéo. Čtyřletý projekt v hodnotě 20 milionů euro (zhruba 549 milionů korun) bude proveden projektantskými firmami Assystem, Cegelec a Spretec, které vykonají podrobné studie následované detailním projektem zařízení pro transport radioaktivního odpadu a jeho ukládání.

cigeo
Vizualizace podoby hlubinného úložiště Cigéo. (Zdroj: Cigeo.com)

Radioaktivní odpad, který má budoucí hlubinné úložiště pojmout, bude představovat okolo 2700 metrů krychlových vysoko aktivního odpadu a asi 40 000 metrů krychlových středně aktivního odpadu kontaminovaného izotopy s dlouhým poločasem rozpadu. Toto by mělo zahrnovat 99 % radioaktivního odpadu těchto druhů, který byl vyprodukován francouzskými jadernými elektrárnami zajišťujícími po několik desetiletí většinu elektřiny vyrobené ve Francii.

Úložiště Cigéo bude podzemní systém chodeb v přírodní vrstvě jílovce poblíž Bure na východ od Paříže v areálu výzkumného ústavu Meuse/Haute Marne.

Cílem studií zadaných výše zmíněné trojici společností je detailní specifikace systému a procedur budoucího úložiště Cigéo před přípravou žádosti o povolení k provozu, řekl Laurent Doher ze společnosti Assystem. Po pět měsíců bude tato společnost pracovat na „potvrzení průmyslové realizovatelnosti projektu“, což je podle něj nejdůležitější úkol. Poté přijde na řadu tvorba „harmonogramu pro partnery společnosti Assystem tak, abychom byli schopni předložit nejlepší technická a ekonomická řešení“.

Plány společnosti Andra, francouzské státní společnosti pro nakládání s radioaktivním odpadem, pro úložiště Cigéo byly v loňském roce dány veřejnosti k připomínkování. Na základě přínosu veřejnosti revidovala Andra své plány a připravuje projekt pilotního úložiště v malém měřítku, které by v reálných podmínkách ověřilo všechny postupy a technologie jako třeba technická opatření pro řízení provozních rizik, čidla pro kontrolování uloženého odpadu, techniky uzavírání tunelů a další.

Veřejnost také požadovala, aby společnost Andra počítala v projektu s reverzibilitou, tedy aby příští generace mohly snadno vyjmout uložený odpad, pokud se k tomu rozhodnou. Předběžný plán na vývoj a provoz úložiště Cigéo bude neustále doplňován a upravován podle vkladu investorů, povolení vlády a také výsledků konzultací s odborníky, uvedla společnost Andra.

V příštím roce plánuje Andra předložit vládě předběžný plán provozu úložiště a technologií pro ukládání odpadu spolu se souborem možností jeho zabezpečení. Žádost o povolení ke stavbě bude odeslána regulačnímu úřadu v roce 2017, samotná výstavba by měla začít v roce 2020. O pět let později by mělo začít ukládání odpadu do pilotního úložiště.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..