Ukrajinská vláda má „zcela nový přístup“ k jaderné energetice a podporuje myšlenku budování nových reaktorů pomocí technologie „západní provenience“, uvedl prezident Energoatomu Juri Nedaškovskij.

DSCN4516
Maketa palivové kazety z produkce společnosti TVEL, která byla vystavená na veletrhu Atomexpo 2014. (Foto: Atominfo.cz)

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk sestavil novou vládu po veřejných protestech, které začaly v roce 2013, a letos v únoru vyvrcholily odvoláním prezidenta Viktora Janukovyče. Ministr energetiky Eduard Stavickij patřil mezi ty ministry, kteří v tomto měsíci přišli o svůj post. Sám Nedaškovskij byl jmenován vedoucím Energoatomu pětkrát.

„Každý, kdo věří, že jen proto, že Energoatom vytvořil plán a ministerstvo energetiky jej schválilo, tak se tento plán zrealizuje, se hluboce mýlí … Zkušenosti ze světa ukazují, že jedině konzistentní přístup vedení země k rozvoji jaderné energetiky může umožnit její rozvoj směrem vpřed,“ řekl Nedaškovskij.

Nedaškovskij promluvil minulý týden během zasedání u příležitosti pátého výročí Ukrainian Nuclear Forum Association. Energoatom, který provozuje všech 15 ukrajinských jaderných reaktorů, publikoval připomínky na svých internetových stránkách dne 11. července.

Náměstek ministra energetiky a uhlí, Vadim Ulida, řekl na tomtéž zasedání, že rozvoj jaderné energetiky je prioritou nové vlády v rámci reformy paliv a energetiky na Ukrajině.

Do roku 2030 zůstane podíl jaderné energie v ukrajinském energetickém mixu 50 %, úkolem ministerstva je proto zajistit stabilní rozvoj jaderného průmyslu, řekl Ulida.

„Očekává se, že nová koncepce rozvoje jaderné energie bude přijata do konce tohoto roku a bude zahrnovat technické a finanční aspekty výstavby nových reaktorů,“ uvedl. „Dokument počítá s výstavbou zařízení na výrobu jaderného paliva na Ukrajině, stejně jako s výstavbou centralizovaného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo,“ dodal.

Na začátku června Jaceňuk řekl, že Kyjev bude diverzifikovat dodávky jaderného paliva tím, že obnoví svou smlouvu se společností Westinghouse. Ukrajina nakupuje jaderné palivo od ruského TVELu a japonské Toshiby, majoritně vlastněné americkou firmou Westinghouse.

Později v červnu ale Ulida sdělil místním médiím, že vláda neříkala, že se vzdává ruského paliva. „Hlavní otázkou je zde cena,“ řekl.

„Také se nesnažíme tvrdit, že spolupracujeme buď výhradně s Ruskem, nebo Westinghousem. Budeme spolupracovat s těmi [dodavateli], kteří poskytnou pro Ukrajinu nejlepší podmínky, zajišťující spolehlivost, provozní bezpečnost a ekonomické aspekty,“ řekl.

Ulida také řekl, že vláda „oživuje“ projekty výroby jaderného paliva na Ukrajině, a poznamenává, že země má „své vlastní suroviny a vývojové procedury“.

Ministr řekl začátkem tohoto měsíce, že Ukrajina usiluje o integraci s Evropskou energetickou sítí a systémem přepravy plynu, aby se Ukrajinská energetika stala součástí evropského trhu s energií do roku 2017.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..