Otázky týkající se energetické bezpečnosti jsou v celé Evropě pokládány stále častěji a jedna z největších diskuzí probíhá ve Spojeném království, jehož vláda podpořila výstavbu nové jaderné elektrárny pomocí obchodního schématu Contracts for Difference a odkud pochází autor tohoto článku, Keith Parker, výkonný ředitel organizace Nuclear Industry Association. Podívejme se, jak je problematika energetické bezpečnosti v této zemi vnímána.

ed001_oblique_aerial_view_1.70_mfinal_rgb
Jaderná elektrárna Hinkley Point C je první z plánů rozvoje britského jádra. Budou zde stát dva bloky s reaktory EPR. (Zdroj: Edfenergy.com)

Otázky o původu elektřiny a její dostupnosti jsou už pokládány nejen vládou a společnostmi energetického průmyslu, ale i veřejností. Při diskuzích o energetice neustále slyšíme frázi „udržte žárovky svítit“ a hrozba blackoutu je příliš zveličována spíše než realisticky vnímána.

Faktem je, že výroba elektřiny ve Spojeném království bude v příštím desetiletí klesat, jak budou uzavírány dosluhující elektrárny. Znamená to, že zmíněné hrozby budou stále pravděpodobnější a otázka „udržení svítících žárovek“ při nízkých cenách elektřiny bude stále důležitější. Jaderné elektrárny jsou částí odpovědi na tuto otázku.

Jak bude ve Spojeném království podstatně klesat výroba elektřiny, bude vláda tlačit energetickou bezpečnost do popředí a energetické společnosti ji budou mít neustále na programu jednání. Spolu s ní bude velmi často diskutována otázka nákladů a bezuhlíkatých zdrojů energie. V roce 2012 činil dovoz energií 43 % z celkové spotřebované energie ve Spojeném království, což znamená velmi výrazný nárůst oproti 28,4 procentům v roce 2010. S rostoucí závislostí na ostatních zemích budou růst i náklady na energie, čehož se veřejnost velice obává.

Výsledky nedávné studie provedené britskou agenturou Energy Research Centre ukazují, že se 82 % obyvatel Spojeného království obává přílišné energetické závislosti na jiných zemích. Anketa deníku The Guardian hovoří o tom, že Britové staví energetickou bezpečnost na přední místo a považují ji za výrazně důležitější než snižování emisí CO2 a zajištění finančně přijatelných částek na účtech za elektřinu.

I když můžeme pokračovat ve spalování svých zásob uhlí, není to správná odpověď na naše problémy a není v souladu se snahami britské vlády a Evropské unie o dekarbonizaci energetického sektoru. To, co potřebujeme, je diverzifikovaný a spolehlivý nízkouhlíkatý energetický mix s jádrem hrajícím jednu z hlavních rolí.

Toto je přístup britské vlády a má podporu napříč politickým spektrem. Tato názorová shoda politických stran je obzvláště důležitá, protože energetický průmysl plánuje stavbu nových bloků a projekty na likvidaci jaderných zařízení trvají mnoho let.

V roce 2008 britská vláda ve svém energetickém posudku stanovila, že jádro by mělo hrát zásadní roli v budoucím energetickém mixu. Tento posudek stavěl své základy na tehdejší koaliční vládě a obsahoval důležitou myšlenku, že jádro samo o sobě není jediným řešením, ale důležitou součástí doplněnou obnovitelnými zdroji.

Spojené království bude v příštích 15 letech potřebovat vybudovat nové zdroje elektřiny o výkonu přibližně 60 GW a s nimi spojenou infrastrukturu. Současné plány britské vlády počítají s tím, že méně než čtvrtina těchto nových zdrojů bude představována jádrem. Tyto nové zdroje mají být diverzifikované a obnovitelné zdroje ve spojení s moderními uhelnými elektrárnami a jadernými elektrárnami mají zajistit snížení emisí a dlouhodobou bezpečnost dodávek elektřiny.

Se začínajícím programem výstavby nových jaderných bloků, který je reprezentován především jadernou elektrárnou Hinkley Point C a dalšími plánovanými bloky, roste i podpora jádra veřejností, která je v počátečních fázích projektů velice důležitá.

Povzbuzující je, že roste podpora jaderné energetiky jakožto spolehlivého zdroje elektřiny, který má být součástí energetického mixu, v současné době podpora dosahuje 75 % u dospělých občanů Spojeného království. V redakci deníku The Guardian došlo také k nárůstu příznivců, kdy například redaktor George Monbiot, který se ve svých článcích zabývá i ekologickými tématy, začal podporovat jádro a jeho roli jako stabilního zdroje energie.

Nutné investice pro příští desetiletí do britské energetické infrastruktury odhaduje vláda na 110 miliard liber (asi 3,8 bilionu korun). Jejich dlouhodobým výsledkem by mělo být snížení emisí, posílení energetické bezpečnosti a cenová přijatelnost dodávek elektřiny. Jaderná energetika má ve Spojeném království podporu vlády, průmyslu a veřejnosti. Jako součást diverzifikovaného energetického mixu s nízkými emisemi CO2 může být odpovědí na klíčové energetické otázky, pomůže „udržet světla svítit“ a především v dohledné budoucnosti garantuje Spojenému království energetickou bezpečnost.

Zdroj: The Guardian

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..