Italská energetická společnost Enel zahájila prodej svého vlastnictví ve Slovensku a Rumunsku včetně jejího 66% podílu ve slovenské energetické společnosti Slovenské Elektrárne.

Společnost Slovenské Elektrárne je největším výrobcem elektřiny na Slovensku, pokrývá asi 80 % trhu s elektřinou. Patří elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 5700 MWe, mezi něž se řadí i tři ze čtyř slovenských jaderných bloků. Všechny čtyři bloky jsou typu VVER, v Bohunické jaderné elektrárně V2 se nachází dva 472MWe bloky a v Mochovcích dva 436MWe bloky. V roce 1986 byla zahájena výstavba dvou dalších bloků v Mochovcích, ale byla přerušena. Po 16leté pauze byla opět obnovena v roce 2008 a původně se předpokládalo, že bloky Mochovce-3 a 4 zahájí provoz v letech 2012 až 2013, ale nedošlo k tomu. Současný termín jejich spuštění je plánován na rok 2015. Tržby společnosti Slovenské Elektrárne byly v roce 2013 2,9 miliard euro (zhruba 79,5 miliard korun), podle údajů zveřejněných společností Enel.

Aktiva společnosti Enel v Rumunsku obsažená v prodeji zahrnují podíly v distribuční společnosti Enel Distributie Muntenia a ve společnosti spravující přenosovou soustavu Enel Energie Muntenia, které v roce 2013 společně vykázaly tržby 1,1 miliardy euro (30 miliard korun).

Zbavování se aktiv v Rumunsku a na Slovensku je součástí prodeje aktiv v celkové hodnotě 6 miliard euro (zhruba 165 miliard korun), který společnost Enel zahájila v roce 2013, aby snížila své zadlužení. Příjmy z posledního souboru prodejů, ke kterým se kromě Rumunských a Slovenských aktiv řadí i blíže nespecifikované nestrategické podíly v dalších společnostech, by měly přinést 4,4 miliardy euro (přibližně 121 miliard korun), čímž cíl společnosti Enel zůstane nesplněn o 1,6 miliardy euro (asi 44 miliardy korun).

Od roku 1990 neprovozovala Itálie žádný jaderný reaktor, ale v poslední době opět začala uvažovat o začlenění jádra do svého energetického mixu. Tyto plány ale byly ukončeny výsledkem referenda z června 2011. Ačkoli jádro přetrvalo v zahraničních zájmech společnosti Enel, ukončila tato společnost v roce 2012 své aktivity v projektu francouzských reaktorů EPR, na němž se účastnila 12,5 % v projektu Flamanville-3. V jejím vlastnictví zůstává 92,06% podíl ve španělské energetické společnosti Endesa, která vlastní podíly v pěti ze sedmi španělských jaderných bloků, které jsou v provozu. Nachází se v lokalitách Almaraz, Ascó a Vandellós.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..