Mezi Evropskou komisí a výzkumným ústavem Culham Centre for Fusion Energy (CCFE) v anglickém Oxfordshiru byl uzavřen významný kontrakt v hodnotě 238 milionů euro (zhruba 6,5 miliardy korun). Tento kontrakt umožňuje ústavu CCFE pokračovat v provozování prozatím největšího tokamaku světa JET (Joint European Torus) do konce roku 2018.

add task or action....during EP2 Shutdown - enter month 2010
Tokamak JET. (Zdroj: Efda.org)

Ústav CCFE provozuje JET od roku 2000, ale nový kontrakt, který představuje nejhodnotnější samostatnou smlouvu udělenou tomuto ústavu, poskytuje evropskému fúznímu programu zajištění financování na pět let, uvedl ústav CCFE.

„Umožňuje nám to s větší jistotou plánovat další výzkumný program a budoucí úpravy tokamaku JET a upevňuje to pozici našeho testovacího pracoviště jakožto předchůdce ještě většího tokamaku ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor),“ řekl zástupce výzkumného ústavu CCFE.

Ústav CCFE dále sdělil, že nový kontrakt pro provoz tokamaku JET byl připravován několik měsíců na přelomu let 2013 a 2014, ale oficiálně byl podepsán až, když tento ústav obdržel první platbu. Ředitel výzkumného ústavu CCFE, Steve Cowley, řekl, že odsouhlasení kontraktu je skvělou zprávou po celý evropský fúzní program.

Koncem minulého měsíce začali vědci připravovat tokamak JET na novou sadu experimentů s použitím tritia při plném výkonu tokamaku. Tyto experimenty jsou plánovány na roky 2017 a 2018 a jde o první experimenty s tritiem od roku 2003. Půjde o generální zkoušku pro provoz ITERu, jehož spuštění za použití tritiového paliva je plánováno na rok 2020.

Culhamský výzkumný ústav uvedl, že tokamak JET, jakožto největší v současnosti provozovaný tokamak světa a jediné zařízení schopné skladovat, používat, získávat a recyklovat tritium, má jedinečnou roli ve výzkumu termojaderné fúze. Od roku 2003 byly prováděny jeho úpravy a nyní je označován jako „mini-ITER“, protože se co do provozních podmínek přiblížil tomuto zařízení více než kterékoliv jiné na světě.

Další série experimentů s deuteriem a tritiem provedených na tokamaku JET poskytne vědcům informace, které usnadní vědecký úspěch budoucího ITERu a dají fyzikům a technikům nutné zkušenosti pro provoz zařízení využívajících tritium.

Dohoda European Fusion Development Agreement (EFDA), která byla podepsána 28 evropskými zeměmi, pomáhá najít priority fúzního výzkumu probíhajícího na zařízeních ITER a JET. Tato dohoda je součástí programu Evropské komise s názvem Euratom a jejím cílem je poskytnout rámec pro použití tokamaku JET ve vědeckém výzkumu, na němž se podílí přes 30 evropských výzkumných ústavů.

Zdroj: Nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..