Dvě čínské energetické společnosti podepsaly dohody, které jim umožní spolupracovat při stavbě a financování bloků s reaktory typu Candu v rumunské jaderné elektrárně Cernavodă a v argentinské JE Atucha.

cernavoda
Bloky jaderné elektrárny Cernavodă seřazené od první až k pátému, jehož dokončení zatím není plánováno. (Zdroj: Energonuclear.ro)

Rumunská dohoda

Společnost China Nuclear Power Engineering Co. (CNPEC) uzavřela exkluzivní dohodu se společností Candu Energy Inc. na dostavbu dvou bloků v rumunské jaderné elektrárně Cernavodă.

Dohoda, která byla podepsána minulý čtvrtek ve Vancouveru, následuje původní předběžnou smlouvu, kterou mezi sebou uzavřely společnosti China General Nuclear (CGN), mateřská společnost firmy CNPEC, a Nuclearelectrica, provozovatel jediné rumunské jaderné elektrárny. V listopadu se dohodly na vývoji dostavby třetího a čtvrtého bloku JE Cernavodă.

V jaderné elektrárně Cernavodă jsou dnes v provozu dva tlakovodní těžkovodní reaktory Candu 6, které sem dodala společnost Atomic Energy of Canada Ltd. (AECL), předchůdce společnosti Candu Energy. Stavbu provádělo kanadsko-italské konsorcium firem AECL a Ansaldo. První blok zahájil provoz v roce 1996, ale v té době již pět let stála práce na staveništi zbývajících čtyř bloků. V roce 2007 byl dokončen a spuštěn blok Cernavodă-2 a spolu s prvním blokem obstarává asi 20 % výroby elektřiny v Rumunsku.

Snahy na pokračování výstavby bloku Cernavodă-3 se objevily v roce 2002 a dostavba třetího a čtvrtého bloku byla v roce 2009 svěřena nově vzniklé společnosti EnergoNuclear. Počáteční partneři projektu GDF Suez, ČEZ, RWE Power a Iberdrola z něj později vystoupili a společnost EnergoNuclear je dnes vlastněna z 84,65 % rumunskou firmou Nuclearelectrica. Rumunská vláda pokračuje v hledání nových investorů, aby umožnila této společnosti snížit svůj podíl.

 

Argentinská dohoda

Podpis rumunské dohody přišel několik dní po uzavření argentinské-čínské dohody o dostavbě třetího bloku argentinské jaderné elektrárny Atucha, který je opět tlakovodního těžkovodního typu.

Smlouva byla podepsána v Buenos Aires během setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a argentinské prezidentky Cristiny Fernandézové-Kirchnerové. Podle ní má být společnost Nucleoeléctrica Argentina, držitel práv k technologii reaktorů typu Candu, projektantem, stavitelem a provozovatelem nového bloku.

Díky uzavřené dohodě se bude společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) podílet na výstavbě dodávkami zboží a služeb podle dlouhodobého finančního plánu. CNNC provozuje dva bloky s reaktory typu Candu 6 v jaderné elektrárně Čchin-šan (pinyin: Qinshan) v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang).

Nedávná smlouva je následníkem dvou dohod uzavřených v únoru mezi společnostmi Nucleoeléctrica Argentina a CNNC, které se týkaly pracovního postupu a technologií a použití čínských výrobků a služeb v argentinském exportu. Podle první z těchto dvou dohod bude Nucleoeléctrica Argentina spolupracovat s CNNC při projektování, výrobě, provozu a údržbě vysokotlakých potrubí primárního okruhu. Tato dohoda také pokrývala další oblasti, kterými jsou výroba a skladování jaderného paliva, licencování, prodlužování životnosti a technologický pokrok. Týká se jak současných argentinských jaderných elektráren, tak plánovaných bloků. Druhá dohoda se týká přenosu čínských technologií do Argentiny. Podle ní by Argentina mohla sloužit jako technologická základna pro dodávání jaderných technologií obsahujících čínské výrobky a služby do zemí třetího světa.

Dohoda o jaderné spolupráci z července 2012 uzavřená mezi Argentinou a Čínou zahrnovala studie pro čtvrtý jaderný blok, který by byl financovaný Čínou, a předání technologií, mezi které kromě jiného patřila i výroba jaderného paliva.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..