Financování pro licenční proces úložiště Yucca Mountain a pro výstavbu závodu na výrobu paliva MOX jsou zahrnuty v zákoně o vyhrazení finančních prostředků pro energetiku a vodohospodářství ve fiskálním roce 2015. Návrh tohoto zákona schválila Dolní sněmovna Spojených států amerických, čeká ho však ještě konečné schválení v Senátu.

Zákon Energy and Water Development and Related Agencies Appropriations Act každoročně stanovuje finanční prostředky pro mnoho oblastí a organizací, které v nich působí. Patří mezi ně mimo jiné ženijní vojsko Spojených států, různé programy amerického Ministerstva energetiky (Department of Energy – DoE) a aktivity zaměřující se na nešíření jaderných zbraní a detekci jaderných výbuchů.

Dne 10. července schválila Dolní sněmovna návrh tohoto zákona pro fiskální rok 2015 (začíná 1. říjnem 2014) poměrem hlasů 253:170. Finanční prostředky v něm obsažené překračují 34 miliard dolarů (zhruba 689 miliard korun), což je o 50 milionů (přibližně 1 miliarda korun) méně, než kolik činila částka vyhrazená ve fiskálním roce 2014 a o 327 milionů dolarů (asi 6,6 miliardy korun) více, než jaký rozpočet žádal prezident Barack Obama.

Celkové finanční prostředky pro Ministerstvo energetiky činí 27,3 miliard dolarů (zhruba 554 miliard korun), což je zhruba stejně jako ve fiskálním roce 2014 a o 1,1 miliardy dolarů (asi 22,3 miliardy korun) méně, než ministerstvo žádalo. Finanční zajištění energetických programů v rámci DoE – včetně základního vědeckého výzkumu a aplikovaných energetických programů – činí 10,3 miliardy dolarů (přibližně 209 miliard korun). Zhruba 900 milionů dolarů (zhruba 18 miliard korun) bylo přiděleno na výzkum v oblasti jaderné energie. Úhrn navíc obsahuje 5,6 miliard dolarů (asi 114 miliard korun) na řízení ekologických aktivit, které zahrunjí dekontaminaci a likvidaci amerických zařízení na obohacování uranu.

Yucca Mountain a závod na výrobu paliva MOX

Financování schválené Dolní sněmovnou také obsahuje 150 milionů dolarů (asi 3 miliardy korun) pro DoE a 55 milionů dolarů (zhruba 1,1 miliardy korun) pro regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) na podporu pokračování posuzování žádosti o povolení hlubinného úložiště odpadu v Yucca Mountain v Nevadě. Státní správa navrhla „vynulování“ financování tohoto programu.

Kromě toho bylo 1,5 miliardy dolarů (přibližně 30,4 miliard korun) vyčleněno na aktivity zaměřující se na nešíření jaderných zbraní, přičemž část těchto peněz může být použita k pokračování výstavby závodu na výrobu paliva MOX v Jižní Karolíně. Podle dohody z roku 2000 s Ruskem měl být tento závod postaven, aby smísil uran s 34 tunami nadbytečného amerického plutonia určeného původně pro vojenské účely, a vyráběl tak palivo MOX pro použití v amerických jaderných reaktorech. V žádosti o rozpočet na fiskální rok 2015 nebyly vyhrazeny prostředky pro tento závod.

Energetická politika

Při posuzování žádosti o rozpočet ze strany Obamovy státní správy, komise Dolní sněmovny pro vyhrazování prostředků uvedla: „Tato žádost o rozpočet bohužel opět neodráží souvislou energetickou strategii nebo plán pro tuto zemi. Prezident ve svých projevech stále zdůrazňuje ‚všechna výše zmíněná‘ energetická portfolia, ale nedokáže ve svých žádostech o rozpočet představit vyvážený přístup.“

Komise dodala: „V návrhu vlády USA je možno vidět nesrovnalosti, které vedou k omezení základního výzkumu pro jadernou energetiku, což bude i v budoucnu zásadní základna pro zdroje energie, a záměrnou lhostejnost vlády USA ohledně zákonné zodpovědnosti federální vlády, pokud jde o Yucca Mountain.“

Nuclear Energy Institute (NEI), sídlící ve Washingtonu DC, uvítal schválení rozpočtových prostředků. Alex Flint, viceprezident NEI pro vládní záležitosti, řekl, že finanční balíček „podporuje jadernou energii jako součást diverzifikovaného energetického mixu.“ Dodal: „Je velice důležité, že se výbor zavázal k pokračování projektu úložiště použitého jaderného paliva v Yucca Mountain, k podpoře pracovníků při výrobě paliva MOX v Jižní Karolíně a k investici do výzkumu a vývoje pokročilých návrhů reaktorů.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..