Slovinská vláda schválila investiční program státního úložiště nízko a středně aktivního odpadu. Celková výše nákladů závisí na tom, jestli se sousední Chorvatsko rozhodne projektu účastnit.

nsrao-slike---1_copy1
Předběžná představa o podobě slovinského úložiště nízko a středně aktivních odpadů. (Zdroj: Arao.si)

Slovinský ministr infrastruktury a územního plánování, Samo Omerzel, oznámil 9. července, že podepsal investiční program pro plánované úložiště.

Program odhaduje celkové náklady na výstavbu, provozování a konečně uzavření a zapečetění úložiště na 157 milionů euro (zhruba 4,3 miliardy korun). Tato hodnota je založena na předpokladu, že do úložiště bude mířit veškerý nízko a středně aktivní odpad, který vyprodukují slovinská lékařská a výzkumná centra a průmyslové podniky a navíc polovina těchto druhů odpadu pocházejícího z jaderné elektrárny Krško. Investiční program počítá i s možností účasti Chorvatska, což by celkové náklady zvýšilo na 178 milionů euro (asi 4,9 miliardy korun) a každá ze zemí by zaplatila polovinu.

Jaderná elektrárna Krško je provozována společností Nuklearna Elektrarna Krško (NEK), která je ve společném vlastnictví Slovinska a Chorvatska. Její produkce je rovnoměrně rozdělena mezi obě země a stejně tak je každá země zodpovědná za polovinu vyprodukovaného jaderného odpadu z tohoto 696MWe tlakovodního reaktoru od společnosti Westinghouse.

Pan Omerzel řekl, že projekt úložiště by mohl být rozšířen, aby pojal i druhou polovinu nízko a středně aktivního odpadu pocházejícího z JE Krško, která je v chorvatském vlastnictví. Dále poznamenal, že by se obě země měly snažit co nejdříve dosáhnout shody na toto téma. Podle něj je sdílení nákladů „nejekonomičtější volbou pro obě země“.

Ať se bude Chorvatsko na projektu podílet, nebo ne, přibližně 81 % nákladů na projekt bude pokryto z fondu na likvidaci jaderné elektrárny Krško a nakládání s aktivními odpady, které během svého provozu vyprodukuje. Zbývající část bude financována ze státního rozpočtu na nakládání s odpady z lékařství, výzkumu a průmyslu.

Jako lokalita pro plánované úložiště byla zvolena Vrbina ležící poblíž Krška, stanovil to v prosinci roku 2009 vládní výnos vycházející z veřejného konzultačního procesu, který trval několik let. Slovinská agentura pro nakládání s radioaktivním odpadem ARAO prozatím povede činnosti než bude uděleno stavební povolení, které je očekáváno v roce 2017. Samotná výstavba by pak měla probíhat mezi lety 2017 a 2019 a zkušební provoz od roku 2020.

Ministr Omerzel poznamenal: „Postavení úložiště bude nezbytné pro nakládání s radioaktivním odpadem a pro dlouhodobý spolehlivý provoz JE Krško a poskytne slovinskému energetickému systému soběstačnost a spolehlivost.“ Dodal: „Tento projekt zejména zajistí základ pro bezpečné, ekonomické a spolehlivé použití radioaktivních látek ve vědě, lékařství a průmyslu.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..