Společnost Amec Nuclear UK byla vybrána za technického poradce v programu výstavby první polské jaderné elektrárny.

Role společnosti Amec bude spočívat v podpoře firmy PGE EJ1, což je dceřiná společnost skupiny Polska Grupa Energetyczna (PGE) ustanovená pro stavbu a provozování první polské jaderné elektrárny. Amec bude tuto firmu podporovat ve fázích vývoje a realizace projektu a bude jí pomáhat splnit požadavky dodavatele reaktoru, který bude teprve vybrán. Dále jí bude pomáhat s výběrem dodavatelů technických, zprostředkovatelských, stavebních a dalších klíčových služeb. Rozsah spolupráce obou společností bude pokrývat třináct oblastí od licencování až po spouštění a testování nové elektrárny.

Podle firmy PGE EJ1 činí hodnota nabídky společnosti Amec 1,3 miliardy zlotých (přibližně 8,7 miliardy korun), z čehož 205 milionů zlotých (zhruba 1,4 miliardy korun) budou stát požadované práce a 1,1 miliardy zlotých (asi 7,3 miliardy korun) doplňkové činnosti. Prezident společnosti PGE EJ1, Jacek Cichosz označil výběr technického poradce jako strategické rozhodnutí umožňující provést klíčové projektantské aktivity, které vyžadují odbornou kvalifikaci.

Nabídka společnosti Amec byla vybrána během veřejné soutěže, které se dále účastnily britsko-švýcarské konsorcium společností Mott MacDonald a AF-Consult, polsko-belgické konsorcium firem URS Polska a Tractebel a americká společnost Exelon Generation.

Polská státní energetická koncepce předpokládá stavbu dvou 3000MWe jaderných elektráren. Na výběr jsou lokality Choczewo, Gaski a Zarnowiec a australská společnost Worley Parsons byla v roce 2013 vybrána, aby provedla jejich průzkum. Podle harmonogramu stanoveného začátkem tohoto roku polskou vládou má být výběr lokality a technologie pro první polkou jadernou elektrárnu hotov koncem roku 2016 a veškerá potřebná povolení mají být získána do konce roku 2018. Se spuštěním prvního bloku se počítá na konci roku 2024, druhý blok by jej měl následovat o šest let později. Druhá polská jaderná elektrárna by měla zahájit provoz v roce 2035. Společnost PGE podepsala dohody s některými dodavateli na prozkoumání jimi nabízených technologií. Pro polské jaderné elektrárny tak připadají v úvahu reaktory EPR společnosti Areva, ABWR a ESBWR společnosti GE Hitachi a AP1000 společnosti Westinghouse.

Společnost Amec nedávno získala strategický kontrakt od společnosti Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) na poskytnutí poradenství při realizaci čtyřblokového projektu v lokalitě Barakah ve Spojených arabských emirátech.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..