Ve čtvrtek 12. 6. proběhla v zámeckém areálu Valeč nedaleko Třebíče konference s názvem Budoucnost JE Dukovany, na které vystoupili zástupci vlády, konkrétně ministryně pro místní rozvoj a ředitel sekce energetika na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Dále vystoupili hejtmané kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, starosta obce Dukovany, zástupci sdružení Energetické Třebíčsko a Ekoregion 5, podnikatelé z regionu a v neposlední řadě předsedkyně SÚJB. Na konferenci bylo možno zaslechnout hlasy všech lidí, kteří se chtějí aktivně zasadit o výstavbu pátého bloku Elektrárny Dukovany. Celým dnem provázel moderátor akce Ing. Aleš John, viceprezident Inženýrské akademie ČR a předseda Občanské bezpečnostní komise JE Dukovany.

DSC_0669
Někteří přednášející na konferenci Budoucnost EDU. Zprava Tereza Bečvaříková (SÚRAO), Ing. Aleš John (Inženýrská akademie ČR, OBK při EDU), Vítězslav Jonáš (Energetické Třebíčsko), Doc. RNDr. Martin Ouředníček, PhD. (URRlab), Vladimír Černý (starosta Rouchovan) a Miroslav Křišťál (starosta Dukovan). (Zdroj: Commservis)

 

Kraj Vysočina vnímá zrušení tendru na dostavbu Temelína jako jednoznačnou šanci pro Dukovany a proto se začal v záležitosti angažovat. Argumenty jsou logické – Dukovanská jaderná elektrárna je v provozu od roku 1985 – 1987 (v závislosti na konkrétním bloku) a ČEZ, a. s., počítá s jejím provozem do roku 2035. Vzhledem k délce trvání výstavby (může být až deset let) a hlavně administrace pro povolení výstavby (povolovací řízení, výběr dodavatele, projektování) je právě na čase.

V současné době platná Státní energetická koncepce (SEK) počítá v lokalitě EDU s výkonem 2000 MWe a po roce 2035 by tento zdroj v české energetice významně chyběl. Ať už z hlediska bezpečnosti dodávky elektřiny, tak z hlediska stabilizace přenosové sítě, která by s jediným velkým zdrojem v Temelíně byla ohrožena.

„Dnes je situace taková, že doposud není schválena státní energetická koncepce. V jejím návrhu se však uvádí, že budou podpořeny projednávání, přípravy a realizace dvou nových jaderných bloků ve stávajících lokalitách jaderných elektráren v horizontu let 2025-2030 včetně nezbytných kroků mezinárodního projednávání,“ vysvětluje Vítězslav Jonáš a dodává, že společně s odborníky připravili argumenty pro pátý blok v Dukovanech. Zdůraznil, že nyní probíhá šetření dopadů provozu elektrárny na region, zaměstnanost a fungování firem.

Argumenty pro výstavbu dalšího jaderného zdroje v Dukovanech (EDU 5) předložila organizace Energetické Třebíčsko v čele s předsedou Vítězslavem Jonášem v několika blocích: technickém, ekonomickém, politickém a sociálním. Sdružení Energetické Třebíčsko je dobrovolným sdružením obcí a právnických osob podporující energetický region.

 

Technické hledisko možné výstavby v lokalitě EDU

V roce 2011 byla uskutečněna studie proveditelnosti, která zkoumala technické aspekty výstavby. Zabývala se hlavně kvalitou a dostatkem vody v řece Jihlavě, možností připojení k elektrické síti, geologií území, možností dopravy těžkých a rozměrných komponent, zatížením lokality při výstavbě, ale i otázkami české a zahraniční legislativy. Výsledek této studie byl pozitivní, v dané lokalitě je možné realizovat výstavbu pátého bloku.

EDU je strategickým velkým zdrojem elektřiny, bez kterého bude česká přenosová soustava hůře říditelná, méně odolná a ztratí potřebnou kapacitu pro rozjezd po možném blackoutu.

 

Politické a ekonomické argumenty dostavby

Nejdůležitějším bodem konference bylo vyjádření velké podpory obyvatelstva kraje Vysočina k zachování energetického regionu i po roce 2035. O tom hovoří podepsání dvou memorand. V srpnu 2013 bylo podepsáno memorandum o zachování a udržení EDU mezi krajem Vysočina, Jihomoravským krajem, Okresní hospodářskou komorou Třebíč a Západomoravskou vysokou školou Třebíč. Další memorandum bylo podepsáno téhož roku mezi ČEZ, a. s., a výše zmíněnými kraji. Výzkumy veřejného mínění potvrdily, že obyvatelé v oblasti EDU jsou nadprůměrně nakloněni jaderné energetice.

„Pro projekt EDU 5 svědčí vysoká podpora veřejnosti, jednoznačná podpora územních samospráv, menší odpor aktivistů,“ nechal se slyšet hejtman Vysočiny MUDr. Jiří Běhounek.

Podporu výstavbě 5. bloku dala také ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která všem přítomným deklarovala, že vláda bude respektovat výsledky a doporučení expertního týmu ministerstva průmyslu. Ty by měly být hotové do konce letošního roku.

Z politického hlediska vidí Energetické Třebíčsko také riziko v politickém tlaku z EU, která může požadovat odstavení stávajících bloků dříve než je předpokládáno. Navíc vidí hrozbu v nově připravované směrnici o jaderné bezpečnosti, která nejspíše bude mít negativní dopad na povolení a provoz nového jaderného bloku. Bohužel v současné době nikdo neví, jaké budou legislativní požadavky k dalšímu prodloužení provozu.

S pátým blokem se jeví jako reálná možnost zvýšení výdělečnosti JE díky vedení tepla do měst Brno a Oslavan.

 

 

Nejdůležitější sociální argumenty

V elektrárně pracuje 4054 lidí, z toho 2091 zaměstnanců dodavatelských firem a 1133 zaměstnanců ČEZ a na provozu se podílí 60 firem a 2000 živnostníků. Jaké by mohly být dopady na zaměstnanost v regionu, zjišťují sociologicko-vědní pracovníci v rámci výzkumu Scénář budoucího vývoje mikroregionu Jaderné elektrárny Dukovany, který by měl být vyhodnocen v roce 2015.

Dalším problémem, který by sebou neuskutečnění EDU 5 mohlo přinést je snížení zájmu o obor, který pak může dále prohloubit už teď pozorovaný generační problém na elektrárně. V Dukovanech pracuje větší míra lidí v předdůchodovém věku, a pokud mladí lidé nebudou přesvědčeni o perspektivnosti oboru, může být v ohrožení provozuschopnost elektrárny. Pozitivní rozhodnutí o výstavbě EDU 5 zvýší zájem odborníků o lokalitu a zájem o studium technických oborů.

Závěrečné poselství konference a příprava na další jednání

Každý, kdo se konference zúčastnil, musel odejít s několika hlavními dojmy: Dukovanský energetický region je připraven na rozšíření elektrárny pátým blokem s plnou podporou veřejnosti a důrazně žádá podporu vlády v této otázce. Jinak hrozí velkým sociálním a hospodářským propadem regionu a úpadkem zájmu o obor, který má v České Republice poměrně velkou tradici. Zazněla dokonce tak výstražná slova, že by mohlo dojít ke stávce elektrárny, pokud nebude potvrzena výstavba pátého bloku.

Výsledkem konference bylo pověření hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a zástupce jaderné veřejnosti Vítězslava Jonáše k zahájení neodkladných jednání s ministerstvem průmyslu a vládou České republiky ve věci EDU 5.

Energetické Třebíčsko požádá ministerstvo průmyslu o vybrání dvou zástupců z regionu do pracovní skupiny zabývající se strategii jaderné energetiky.

Bohužel výstavba pátého bloku EDU nebo i třetího bloku ETE nezáleží tolik na přání regionů, ale hlavně na finanční otázce související s cenou elektřiny, která momentálně není příznivá pro žádné nové zdroje energetiky bez garancí státu. Výstavba jaderné elektrárny, byť jednoho bloku je běh na dlouhou trať, který může být díky vývoji cen elektřiny v poslední době, velmi riskantní.

Jaké má Česká Republika možnosti na vypsání nového tendru a co se musí stát, aby nezkrachoval jako ten minulý? Na to vše nám odpověděl Daneš Burket, ředitel sekce Technická podpora ČEZ a prezident České nukleární společnosti v rozhovoru připraveném speciálně pro Atominfo.cz. Sledujte webové stránky již příští týden!

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..