Pokud byste dorazili na staveniště jaderné elektrárny V. C. Summer patřící společnosti SCE&G, nejprve byste tento deseti miliardový projekt zaregistrovali díky mohutnému modrému jeřábu tyčícímu se k jihokarolínské obloze. Tyto dva reaktory vznikající na 240akrovém pozemku u obce Jenkinsville budou po třech desetiletích prvními jadernými bloky postavenými v USA. V této lokalitě již je jeden blok, který v lednu tohoto roku oslavil 30 let svého provozu.

_14s6541
ČEZ se pomocí různých programů pro studenty snaží nalákat mladé lidi pro práci na českých jaderných elektrárnách nejen na pozici operátor reaktoru jako je na snímku. Stárnutí personálu se projevuje především na té starší elektrárně, Dukovanech. Fotografie pochází ze cvičení blackoutu všech čtyř dukovanských reaktorů, které probíhalo na tamním trenažeru. (Zdroj: Aktivnizona.cz)

Během největšího rozvoje výstavby jaderné elektrárny V. C. Summer bude na staveništi pracovat až 3500 stavebních dělníků, ale společnost SCE&G se zaměřuje na hledání zaměstnanců pro jiný typ práce. „Chystáme se najmout kolem 800 lidí, abychom personálně zajistili naše stávající elektrárny,“ uvedl Jeffrey Archie, výkonný ředitel společnosti SCE&G pro jaderné projekty.

Tato společnost ale není sama, která hledá nové zaměstnance. Organizace Nuclear Energy Institute odhaduje, že 39 % zaměstnanců v jaderné energetice dosáhne důchodového věku v roce 2018. To znamená, že jaderný průmysl bude potřebovat během čtyř let najít 20 000 nových pracovníků, kteří by nahradili ty, kteří odejdou do důchodu.

„Budeme hledat lidi se zkušenostmi v oblasti fyziky, techniky, údržby strojů a měřicích zařízení, elektrikářství a chemie,“ řekl pan Archie. Dále uvedl, že již bylo najato 450 z plánovaných 800 pracovníků plánovaných pro provoz dvou nových bloků, i přesto, že nové bloky začnou pracovat až na přelomu let 2017 a 2018.

„Budeme provádět mnoho výcviků a školení, takže jsme nejprve najali instruktory,“ uvedl pan Archie, který pro SCE&G pracuje již 36 let. Když byli instruktoři kvalifikováni pro nové technologie, přistoupili jsme k najímání budoucích operátorů nových bloků. Ti nyní prochází výcvikem na trenažeru reaktoru AP1000 společnosti Westinghouse. Společnost SCE&G také najímá technický a údržbářský personál.

Organizace Nuclear Energy Institute uvedla, že roční střední plat elektrikáře na jaderné elektrárně je 67 571 dolarů (asi 1,37 milionu korun), mechanik dostává 66 581 dolarů (zhruba 1,35 milionu korun) a operátor reaktoru 77 782 dolarů (cca 1,58 milionu korun).

Aby společnost SCE&G zajistila všech 800 nových pracovníků, nabírá zaměstnance z průmyslu, armády, z místních středních škol a dvouletých a čtyřletých vysokých škol. Jednou z vysokých škol, s nimiž udržuje společnost partnerství, je Midlands Technical College z Jižní Karolíny. Společnost SCE&G oslovila tuto vysokou školu v roce 2008 a začalo vytváření osnov pro nový obor budoucích operátorů jaderných elektráren. V roce 2009 bylo partnerství oficiálně zahájeno, což se událo ve stejném roce, jako společnost SCE&G zabořila první lžíce bagrů do půdy na pozemku budoucí elektrárny.

„Naší hlavní snahou na Midlands Technical College je porozumět potřebám našich zákazníků v našem regionu a pokusit se poskytnout jim zkušený a kvalifikovaný personál,“ uvedl Marshall White Jr., rektor vysoké školy Midlands Technical College. Dále řekl: „Představuje to pro studenty úžasnou možnost získat po dvou letech titul a zaměstnání, které si mohou udržet do konce svého života.“

Midlands Technical College bere nové studenty ze středních škol, čtyřletých vysokých škol, nezaměstnaných dospělých lidí a pracujících, kteří chtějí změnu oboru. Do dalšího akademického roku je zapsáno kolem sta studentů a podle rektora Whita 85 až 90 % studentů, kteří tuto školu dokončí, najde zaměstnání.

Jedním z nich je Wesley McQueen, 25letý otec s jedním dítětem a druhým na cestě, který byl pomocnou silou na úřadě a doslechl se o programu vysoké školy Midlands Technical College, kterou úspěšně dokončil v roce 2013. „Abych byl upřímný, moc jsem toho o jaderném průmyslu nevěděl. Byla to pro mě víceméně cesta k tomu, abych vstoupil do velice dobré firmy,“ uvedl pan McQueen.

Pan McQueen byl společností SCE&G najat v září 2013 jako mechanik a bude dělat údržbu a opravy potrubí, ventilů a všeho, co bude vyžadovat pozornost. Nyní je v dvouletém výcvikovém programu společnosti SCE&G, ale bude ještě čtyři nebo pět let pracovat pod dohledem zkušeného pracovníka. Stejně jako ostatní bude procházet školeními a testy, aby byli jeho zaměstnavatelé přesvědčeni o jeho kvalifikovanosti.

Třicetisedmiletá Kimberly Hallová doufá, že se dostane mezi 800 pracovníků hledaných společností SCE&G. Pochází z Fairfield County, kde budou stát nové bloky, a skončila s prací ve farmacii, aby se přihlásila do programu na Midlands Technical College. Na otázku, proč změnila zaměstnání, uvedla: „Stál za tím údiv z procesu, při němž vezmete uran a zásobujete z něj elektřinou celé město.“

Díky tomu, že již má magisterský titul z chemie, je paní Hallová ve speciálním studijním programu, který jí umožní dokončit školu již za jeden rok. Poté plánuje stát se operátorem reaktoru.

„Hledáme lidi, kteří mají touhu se stále učit,“ odpověděl pan Archie na otázku, jaké dovednosti by měli mít jejich budoucí zaměstnanci. „Hodně investujeme do výcviku, takže chceme lidi, kteří by se chopili sdělovaných informací. Snažíme se, aby ocenili, co se snažíme dělat pro naše zákazníky, což je poskytování čisté, bezpečné a spolehlivé energie.“

Až budou dva nové bloky dokončeny a v provozu, budou dodávat elektřinu do 640 tisíc domácností a navíc poskytnou celoživotní zaměstnání osmi stům lidí.

Zdroj: Nbr.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..