V areálu jaderné elektrárny Fukušima Dajiči byla zahájena stavba stěny zmrazené půdy, která má zabránit podzemní vodě v pronikání do fukušimských budov, kde dochází k její kontaminaci. Dokončení stěny má trvat devět měsíců.

Fukushima Daiichi ice wall drilling - 460 (Tepco)
Vrtání první z 1550 děr, jimiž bude do země vháněna mrazicí látka. (Zdroj: World Nuclear News)

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) začala se stavbou podzemní ledové stěny 2. června, povolení od japonského regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority obdržela minulý týden.

Ledové stěny jsou poměrně běžně používány v civilním stavebnictví, například při stavbě tunelů poblíž vodních cest. Testy v malém měřítku již byly v areálu fukušimské elektrárny provedeny, ale stavba v plném rozsahu bude největší operací zmrazování půdy na světě.

Společnost Tepco plánuje vyvrtat do země díry hluboké 30 až 35 metrů, do nichž vloží potrubí, kterým bude do půdy čerpána zmrazovací látka. Ochlazovaná půda potom v okolí trubek zamrzne, čímž vytvoří neproniknutelnou stěnu kolem reaktorových budov. Celkově má být za tímto účelem do země zapuštěno 1550 trubek, které vytvoří 1,5 kilometru dlouho ledovou stěnu kolem bloků 1 až 4.

Představitel společnosti Tepco uvedl pro média: „Plánujeme dokončit stavební práce v březnu 2015 a pak začneme se zkušebním provozem.“ Náklady na stavbu ledové stěny jsou odhadovány na 313 milionů dolarů (zhruba 6,3 miliardy korun). Výstavba byla nařízena vládou, která se takto snaží dostat pod kontrolu situaci s kontaminovanou vodou v areálu jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Snížení množství kontaminované vody, s níž musí společnost Tepco nakládat, je jejím hlavním cílem. Podzemní voda přirozeně směřuje z půdy do moře, ale při prosakování fukušimským areálem musí překonávat základy reaktorových budov. Zde proniká otvory pro potrubí a kabeláž a drobnými prasklinami dovnitř, kde se mísí s vysoce kontaminovanou vodou, která byla požívána k chlazení poškozených reaktorů. Odhaduje se, že takto dochází ke kontaminaci 400 tun podzemních vod denně.

Tepco nedávno začalo odklánět podzemní vodu kolem reaktorových budov pomocí čerpadel, která ji před základy budov odčerpávají a vypouštějí přímo do moře. Tento odkláněcí systém redukuje množství kontaminované podzemní vody přibližně o 100 tun denně. Dále byla za reaktorovými budovami postavena neprostupná podzemní stěna, která brání kontaminované podzemní vodě v prosakování do moře. Společně s ledovou stěnou by tato opatření měla vést k zastavení pohybu podzemní vody v areálu jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..