Šesté Mezinárodní fórum Atomexpo 2014 bylo zahájeno v pondělí 9. června 2014 v Moskvě. Slavnostního otevření se zúčastnil náměstek generálního ředitele pro rozvoj a mezinárodní obchod státní korporace pro jadernou energii Rosatom, Kirill Komarov, generální ředitelka Světové jaderné asociace (WNA), Agneta Rising a prezident Japonského atomového průmyslového fóra (JAIF), Takuja Hattori. „Je čas zaměřit pozornost na atomovou energii, je nezbytné začít měnit stárnoucí reaktory. Trh se za poslední dobu změnil a nároky v jaderné energetice jsou stále vyšší. Konkurence na tomto trhu roste,“ uvedla Agneta Rising.

DSCN4478
Uvítací plakát u vstupu do budovy Gostinyj Dvor, kde se koná letošní ročník fóra Atomexpo. (Zdroj: Atominfo.cz)

 

Atomexpo 2014 je jednou z klíčových světových událostí atomového odvětví, které se věnuje nejaktuálnějším otázkám rozvoje jaderné energetiky. V rámci fóra probíhá výstava ruských a zahraničních společností z oblasti jaderného průmyslu. Mottem fóra pro tento rok je „Atomová kilowatthodina. Nový produkt na energetickém trhu.“

Nejočekávanější událostí pracovního programu fóra Atomexpo 2014 je plenární zasedání na téma: Atomová energie – podmínka energetické stability. Jako hlavní řečník zde vystoupí bývalý generální ředitel Agentury pro jadernou energetiku při OECD Luis Echávarri. Řečníky budou například zástupce generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Alexandr Byčkov, generální ředitel státní korporace Rosatom Sergej Kirijenko, výkonný ředitel společnosti Areva Luc Oursel, prezident JAIF Takuja Hattori a další.

Cílem fóra je především formulovat význam jádra v energetickém mixu 21. století, analyzovat problémy a varianty rozvoje světového energetického trhu a prezentovat trendy jeho dalšího vývoje. Organizátorem fóra je státní korporace Rosatom.

Český průmyslu na fóru zastupují mimo jiné společnosti Arako, EGP Invest, Vitkovice Heavy Machinery a další.

První fórum Atomexpo se uskutečnilo v roce 2009 v Moskvě. Jubilejní páté fórum se uskutečnilo 26. – 28. června 2013 v Petrohradě. Zúčastnilo se ho přes 2000 účastníků ze 42 zemí světa. V rámci debat u kulatých stolů a zasedání jednotlivých sekcí vystoupilo 800 delegátů z 275 institucí, společností a firem s prezentacemi a referáty, věnovanými nejaktuálnějším tématům v oblasti jaderné energetiky. Poprvé zde vystoupili představitelé takových zemí, jako Angola, Belgie, Zambezi, Jemen, Indonésie, Libanon a Pákistán. Na fóru byla podepsána řada strategicky důležitých mezinárodních dohod, mimo jiné Dohoda o spolupráci v jaderné oblasti mezi korporací Rosatom a zahraničními společnostmi i státními institucemi. Výstavy Atomexpo-2013 se zúčastnilo 153 společností – vystavovatelů.

Zdroj: Tisková zpráva

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..