V Číně byla dokončena výroba tlakové nádoby pro druhý blok jaderné elektrárny San-men, která bude používat první reaktor typu AP1000 domácí produkce.

Sanmen 2 RPV completed 460  (SNPTC)
Tlaková nádoba pro blok San-men-2 ve speciálním stojanu, v němž prošla tlakovými zkouškami. (Zdroj: World Nuclear News)

Dokončená nádoba, vyrobená společností China First Heavy Industries (CFHI) pod dohledem amerického Westinghouse, úspěšně absolvovala dne 8. června tlakové testy.

Nádoba je konstruována pro druhý ze dvou reaktorů AP1000 v elektrárně San-men v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) ve východní Číně. Další dva reaktory uvedeného typu jsou vyráběny pro elektrárnu Chaj-jang (pinyin: Haiyang) v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong).

Dne 21. května byly provedeny testy dalšího zařízení pro druhý blok jaderné elektrárny San-men, a to parního generátoru pro reaktor AP 1000, jenž je také produktem domácích podniků.

Nádoby pro první reaktory elektráren San-men a Chaj-jang byly vyrobeny jihokorejskou společností Doosan Heavy Industries & Construction za použití některých součástí z produkce společnosti čínské CFHI. Čínská společnost vyrobila poprvé tyto součásti v červenci 2007 pod dohledem čínské agentury National Nuclear Safety Administration, za podpory několika dalších společností, zapojených do projektu výstavby jaderné elektrárny San-men, jako State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC), Westinghouse a Doosan. Tyto společnosti vyžadují přísnou kontrolu kvality v průběhu výstavby. Dodavatelem reaktorové nádoby pro elektrárnu Chaj-jang 2 bude společnost Shanghai Electric Group.

V roce 2007 byly uzavřeny dohody se společností Westinghouse jako dodavatelem reaktorů pro elektrárny San-men a Chaj-jang, na základě kterých se společnost SNPTC stala majoritní při zavádění know-how a technologií od společnosti Westinghouse. Čína se chce co nejdříve stát samostatnou při dodávkách reaktorů AP1000 a jeho verzí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..