V Bystřici nad Pernštejnem se s podzimními komunálními volbami zřejmě uskuteční i místní referendum ke zvažované stavbě závodu na palivo pro jaderné elektrárny. Na dnešním zasedání se na tom dohodli zastupitelé. Kvůli vyhlášení referenda zasedne mimořádně městské zastupitelstvo 23. července. ČTK to ve středu řekl starosta Karel Pačiska (ČSSD). Bystřická průmyslová zóna patří mezi lokality, které si pro stavbu závodu vytypovala firma UJP Invest. Proti se postavila část místních podnikatelů, lidé ve městě začali minulý týden podepisovat petici za referendum.

„Referendum se musí konat do 90 dnů od vyhlášení. My ho chceme mít ke komunálním volbám, které jsou 10. a 11. října,“ vysvětlil starosta postup zastupitelstva. Na tom, že by obyvatelé měli o případné stavbě závodu na jaderné palivo rozhodnout sami, se dnes shodlo všech 18 přítomných členů zastupitelstva.

Petici organizuje spolek Bystřičáci. Vít Novotný ze spolku ČTK řekl, že je s výsledkem dnešního jednání na radnici spokojen. „Zastupitelé schválili i naši otázku pro referendum,“ řekl. Pod peticí, která vyhlášení referenda požaduje, se podle něj zatím sešlo kolem 500 podpisů. Zastupitelé by referendum vyhlásit museli, pokud by aktivitu podpořilo 1400 místních lidí.

Sběr podpisů bude podle Novotného pokračovat až do příštího zasedání zastupitelstva. „Kdyby z nějakého důvodu k vyhlášení referenda nedošlo, abychom mohli předložit návrh jako občané,“ zdůvodnil.

V bystřické zóně bylo pro UJP rezervováno od loňského prosince kolem 11 hektarů pozemků. Další potřebnou smlouvu ale bystřické zastupitelstvo letos v březnu neschválilo.

UJP Invest, s.r.o., patří společnosti UJP Praha, která mimo jiné vyrábí zdravotnické prostředky pro radioterapii. Záměr výstavby závodu na palivo pro jaderné elektrárny ČTK minulý pátek potvrdil Jaroslav Macoun, projektový manažer UJP Invest. V úvahu podle něj připadá několik průmyslových lokalit, a to i na Slovensku. Podle něj je ale základním předpokladem to, že region musí o takovou investici stát.

Do bystřické průmyslové zóny se investoři moc nehrnou kvůli horší dopravní dostupnosti města. Lidé v regionu jsou zvyklí na práci s uranem, protože v nedaleké Dolní Rožínce se uranová ruda těží přes půl století. V novém závodě by podle UJP pracovalo až 200 lidí. Podle odpůrců projektu by ale šlo většinou o vysoce odborná místa, která by nebyla pro místní lidi.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..