Spojené státy plánují do roku 2030 snížit emise CO2 pocházející z energetického sektoru o 30 % oproti hodnotě z roku 2005. Vychází při tom z průzkumů, které v pondělí zveřejnila organizace Environmental Protection Agency (EPA). Organizace Nuclear Energy Institute (NEI) k tomu uvádí, že bez jádra nemají Spojené státy šanci tohoto cíle dosáhnout.

Summer bottom head 460
Jaderné elektrárny ať už v provozu, nebo ve výstavbě mají Spojeným státům pomoci dosáhnout svých cílů v redukci emisí skleníkových plynů. Fotografie pochází z přesouvání dna kontejnmentu na staveništi třetího bloku jaderné elektrárny V. C. Summer. (Zdroj: World Nuclear News)

Již téměř před rokem spustil americký prezidentem Barack Obama klimatický akční plán, který se stal historicky první snahou o stanovení hranic pro vypouštění emisí CO2 americkými elektrárnami. Nyní došlo organizací EPA ke zveřejnění návrhů, jak toho dosáhnout, při jejichž vypracování spolupracovala se soukromými společnostmi i s americkou vládou.

Podle těchto návrhů je cílem organizace EPA do roku 2030 snížit emise CO2 z elektráren spalujících fosilní paliva, které jsou zodpovědné za zhruba třetinu emisí ve Spojených státech, o 30 % oproti hodnotám z roku 2005.

Velká část práce již byla provedena, protože oficiální údaje vydané organizací EPA pro rok 2005 uvádějí, že americké elektrárny spalující fosilní paliva uvolnily do ovzduší celkem 2402,1 milionu tun CO2, zatímco v roce 2010 byla tato hodnota 2022,7 milionů tun, což znamená pokles o 15,8 %. Cíle, v jejichž dosažení organizace EPA doufá, by měly být stanoveny pro každý federální stát zvlášť.

Další údaje organizace EPA hovoří o očekávání 25% poklesu množství emisí pevných částic, oxidu dusičitého a oxidu siřičitého, které přijde spolu s redukcí emisí CO2. Tato snížení emisí by ve výsledku měla znamenat o 6600 předčasných úmrtí a o tisíce případů astmatických onemocnění méně. Zlepšování energetické účinnosti a pokles spotřeby elektřiny by měly naproti tomu vést k 8% snížení částek na účtech za elektřinu.

Během ceremonie při představování nových „směrnic zdravého rozumu“ v dětské nemocnici ve Washingtonu DC, řekl prezident Obama, že změna klimatu se svými dalekosáhlými dopady na zdraví, hospodářství a životní prostředí „již nebude vzdálenou hrozbou“. Dále uvedl, že zatímco opatření ke zvýšení podílu obnovitelných zdrojů byla dobrým začátkem, přišel čas udělat toho více.

Namísto centrálního nařízení velikosti redukce emisí CO2 mají nové směrnice umožňovat jednotlivým státům, aby cíle ve snižování emisí byly stanovovány pro každý stát zvlášť a aby si jednotlivé federální státy mohly určit svou cestu k jejich splnění formou kombinace změn energetického mixu a zvyšování energetické účinnosti. Důraz má být kladen na flexibilitu a federální státy mají čas do června 2016, aby předložily své plány organizaci EPA.

 

Role jádra

Zatímco se návrhy obsažené v 645stránkové zprávě organizace EPA soustředí na fosilní paliva, jsou v nich i zmínky o jaderných elektrárnách. Zpráva je díky jejich velmi nízkým emisím považuje za technicky realizovatelný přístup v náhradě spalování fosilních paliv ať už formou výstavby nových bloků, nebo podpory prodlužování jejich provozu.

Americký ministr energetiky, Ernest Moniz, popsal návrhy organizace EPA jako „rozhodný krok v reakci na změny klimatu“ a vyzdvihl jejich flexibilitu díky výše zmíněným možnostem dosažení cílů v redukci emisí.

Ačkoli výběr způsobů výroby elektřiny je záležitostí volby každého státu, role jádra bude zřejmě hrát klíčovou roli v budoucí americké energetice. Richard Myers, viceprezident institutu NEI, k návrhům organizace EPA poznamenal, že v současné době jaderné energetika je pro více jak polovinu amerických států největším bezuhlíkatým zdrojem energie. Není pochyb, že podíl jádra musí být udržen či rozšířen v případě každé vážné snahy o snížení emisí CO2, dále uvedl. „S jadernou energetikou je reálné naplnit vládní cíle, ale bez ní je to nemožné,“ doslova uvedl.

Návrhy organizace EPA nyní procházejí 120denním veřejným připomínkovým řízením s čtyřmi veřejnými slyšeními plánovanými na červenec. Definitivní podoba norem bude oznámena v červnu 2015 podle časového plánu stanoveného prezidentským memorandem.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..