Použití nové techniky při zdvihání a umístění reaktorové nádoby jaderné elektrárny Leningrad II znamená dvojitý milník tohoto nového projektu.

Na staveništi jaderné elektrárny Leningrad II byla tento týden umístěna 327 tun vážící reaktorová nádoba, a to použitím novátorské metody ruského průmyslu. Místo běžného přemístění tohoto komponentu horizontálně technologickým otvorem ve zdi reaktorové budovy se společnost Titan-2 rozhodla pro novou metodu instalace. Byl použit pásový jeřáb, který spustil reaktorovou nádobu dosud otevřenou střechou reaktorové budovy. Nádoba byla pokládána na místo mezi nosníky polárního jeřábu, mezi nimiž a nádobou zbývaly pouze centimetry na každé straně.
Vedoucí projektu Jurij Galančuk prohlásil, že tento způsob „významně zjednodušuje instalaci reaktorové nádoby, redukuje počet operací z osmi na tři, čímž snižuje případná rizika“. Pásový jeřáb může pracovat precizněji než polární jeřáb elektrárny, čímž se zajistí přesnost a kvalita instalace, prohlásil Galančuk a dodal, že zapracováním nových myšlenek bude nový proces instalace optimalizován.
Jaderná elektrárna Leningrad II je nový projekt sousedící se stávající Leningradskou jadernou elektrárnou. Bude provozovat dva reaktory typu AES-2006, jejichž provoz by měl začít v roce 2016, resp. 2018.
Jaderná elektrárna Leningrad II je druhou jadernou elektrárnou v Rusku, která bude provozovat reaktory VVER-1200. První z nich je jaderná elektrárna Novovoroněž II, která však používá mírně odlišný model reaktoru VVER-1200. Reaktorová nádoba elektrárny Novovoroněž II byla instalována horizontálně technologickým otvorem.
Zdroj: World Nuclear News