Použití nové techniky při zdvihání a umístění reaktorové nádoby jaderné elektrárny Leningrad II znamená dvojitý milník tohoto nového projektu.

Leningrad_II_unit_1_RPV_(250x503)
Během noční operace je reaktorová nádoba zdvižena a spuštěna přes polární jeřáb přesně na místo. (Zdroj: World Nuclear News).

Na staveništi jaderné elektrárny Leningrad II byla tento týden umístěna 327 tun vážící reaktorová nádoba, a to použitím novátorské metody ruského průmyslu. Místo běžného přemístění tohoto komponentu horizontálně technologickým otvorem ve zdi reaktorové budovy se společnost Titan-2 rozhodla pro novou metodu instalace. Byl použit pásový jeřáb, který spustil reaktorovou nádobu dosud otevřenou střechou reaktorové budovy. Nádoba byla pokládána na místo mezi nosníky polárního jeřábu, mezi nimiž a nádobou zbývaly pouze centimetry na každé straně.

Vedoucí projektu Jurij Galančuk prohlásil, že tento způsob „významně zjednodušuje instalaci reaktorové nádoby, redukuje počet operací z osmi na tři, čímž snižuje případná rizika“. Pásový jeřáb může pracovat precizněji než polární jeřáb elektrárny, čímž se zajistí přesnost a kvalita instalace, prohlásil Galančuk a dodal, že zapracováním nových myšlenek bude nový proces instalace optimalizován.

Jaderná elektrárna Leningrad II je nový projekt sousedící se stávající Leningradskou jadernou elektrárnou. Bude provozovat dva reaktory typu AES-2006, jejichž provoz by měl začít v roce 2016, resp. 2018.

Jaderná elektrárna Leningrad II je druhou jadernou elektrárnou v Rusku, která bude provozovat reaktory VVER-1200. První z nich je jaderná elektrárna Novovoroněž II, která však používá mírně odlišný model reaktoru VVER-1200. Reaktorová nádoba elektrárny Novovoroněž II byla instalována horizontálně technologickým otvorem.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..