V jaderné elektrárně Tchaj-šan v Číně byl instalován plnohodnotný trenažér, který bude sloužit k výcviku operátorů prvních dvou čínských reaktorů typu EPR, jejichž výstavba se dokončuje.

Taishan simulator 460 (CGN)
Trenažér na jaderné elektrárně Tchaj-šan. (Zdroj: World Nuclear News)

Výcvikový trenažér pro elektrárnu Tchaj-šan byl dodán společností CORYS (světová jednička ve výrobě plnohodnotných průmyslových trenažérů), společným podnikem firem Areva a EDF na základě kontraktu z listopadu 2009. V březnu byl dopraven do elektrárny a v současnosti je jeho instalace ukončena.

Trenažéry jsou velmi důležitým vybavením pro výcvik operátorů jaderných elektráren na začátku jejich kariéry a také pro jejich pokračovací výcvik. Trenažér pro jadernou elektrárnu Tchaj-šan je plnohodnotnou replikou řídící místnosti, včetně přístrojového vybavení a řídícího systému.

Dva reaktory typu EPR jsou v současnosti ve výstavbě v Tchaj-šanu v provincii Kuang-tung. Tchaj-šan 1, jejíž výstavba začala v roce 2009, začne provoz v tomto roce, zatímco Tchaj-šan 2 až v roce 2015. Výstavba prvního bloku byla zahájena v roce 2009 a zahájení provozu se očekává již v tomto roce, druhý blok by měl být spuštěn v roce 2015.

Reaktory typu EPR jsou ve fázi výstavby taktéž ve finském Olkiluoto a ve francouzském Flamanville. Avšak jejich uvedení do provozu není očekáváno dříve než v roce 2016.

Společnost CORYS je také dodavatelem trenažéru pro francouzskou elektrárnu ve Flamanville, zatímco ve finském Olkiluoto bude použit systém kanadské společnosti L-3 MAPPS.

Zdroj: World Nuclears News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..