Pro dodávku systému dálkové manipulace mezinárodního projektu ITER (International Thermonuclear Experimental Reaktor) – mezinárodní výzkumný projekt jaderné fúze, založené na konceptu tokamaku – byl zadán kontrakt na instalaci, údržbu a obnovu komponentů systému pro celou dobu jeho životnosti.

Remote handling system for ITER divertor 460 (Assystem)
Divertor systému dálkové manipulace Tokamaku (Zdroj: World Nuclear News)

Evropská agentura projektu ITER, společnost Fusion for Energy (F4E), zadala kontrakt na výrobu divertoru systému dálkové manipulace konsorciu pod vedením francouzské inženýrské poradenské společnosti Assystem, jejíž partnery je britská společnost Culham Centre of Fusion Energy a Soil Machine Dynamics Ltd., a dále Technical Research Centre (VTT) a Tampere University of Technology (TUT) z Finska.

Divertor, klíčový prvek projektu ITER, je umístěn na dně vakuové nádoby a zachycuje nečistoty přehřáté plasmy. Zařízení obsahuje 54 vyměnitelných kazet, každá o délce 3,4 metru, 1,2 metru šířky, 0,6 metru tloušťky a vážící 10 tun. Tento systém bude schopen manipulovat a přemisťovat tyto kazety, přičemž se očekává, že v průběhu životnosti projektu ITER tato výměna proběhne třikrát.

Kontrakt bude zahrnovat konstrukci, výrobu, dopravu, instalaci a uvedení divertoru dálkové manipulace do provozu. Očekává se, že kontrakt, jehož celková cena činí asi 55 mil. dolarů (cca 1,10 mld. korun), bude trvat sedm let.

Kvůli vývoji a testování systému byla postavena ve finském Technologickém výzkumném centru (Technical Research Centre, VTT) testovací platforma divertoru – model divertoru ve skutečné velikosti, která měří téměř 20 metrů na délku a váží 65 tun.

Ředitel Evropské agentury projektu ITER, Henrik Bindslev, řekl: „Tento kontrakt je významným bodem výstavby systému dálkové manipulace projektu ITER, protože nás dovede až do režimu výroby.“

Projekt ITER, budovaný v areálu výzkumného centra Cadarache na jihu Francie, je určen k výzkumu jaderné fúze v nových podmínkách největšího Tokamaku všech dob, jenž by měl být schopen snést proud plasmy o hodnotách 500 MWt na dobu delší než sedm minut. Evropská unie financuje celou polovinu ceny projektu, zatímco ostatní země, zapojené do projektu – Čína, Japonsko, Indie, Rusko, Jižní Korea a USA, se o druhou polovinu nákladů dělí rovným dílem.

Budování projektu ITER začalo v roce 2010 a jeho dokončení se očekává v roce 2019. V listopadu 2020, jakmile bude zajištěna společná komunikace všech systémů a projekt bude připraven k dosažení první plasmy, přejde projekt do provozní fáze. Celková délka operační doby projektu ITER je předpokládána na 20 let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..