Jaderná energetika podle českého premiéra Bohuslava Sobotky hraje významnou roli v zajištění bezpečnosti a plynulosti dodávek energií a Česká republika ji považuje za vhodný prostředek pro naplňování cílů při snižovaní emisí oxidu uhličitého. Bez jádra by ČR tyto závazky splnit nedokázala. Sobotka to v pondělí prohlásil v projevu před účastníky Evropského jaderného fóra v Bratislavě.

ENEF_201401-2
Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka vedle předsedy slovenské vlády Roberta Fica na Evropském jaderném fóru konaném v Bratislavě. (Zdroj: Energia.sk)

„Jadernou energetiku považuji v kontextu boje proti klimatickým změnám za legitimní součást energetického mixu. Bez dalšího rozvoje jaderné energetiky se České republice a zřejmě ani dalším státům nepodaří naplnit své závazky v oblasti emisí oxidu uhličitého, pokud chtějí rozvíjet průmysl,“ řekl Sobotka, který obhajoval samostatné rozhodování členských států EU ohledně energetických zdrojů.

Dřívější rozhodnutí české vlády neudělit státní záruky na rozvoj jaderné elektřiny, což vyústilo v rozhodnutí společnosti ČEZ zrušit tendr na dostavbu Temelína, není podle Sobotky projevem nedůvěry vůči atomu. „Jaderná energie má pevné místo v jaderném mixu (ČR),“ dodal Sobotka, podle kterého ovšem rozvoj jaderné energie není možný za každou cenu a na úkor spotřebitelů.

Současná česká vláda se v programovém prohlášení zavázala, že podpoří výstavbu nových jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech, pokud to bude pro zemi hospodářsky výhodné.

ČR spolu se Slovenskem, které v roce 2007 stály u zrodu Evropského jaderného fóra, se v EU dlouhodobě řadí k zastáncům atomové energie. V projevu před účastníky zasedání to potvrdil i slovenský premiér Robert Fico. „Slovensko jednoznačně počítá s rozvojem jaderné energetiky. Žádné zdroje, tedy ani jaderné, by neměly být diskriminovány,“ poznamenal Fico. Doplnil, že obnovitelné zdroje energie nemohou nahradit atomovou energii, ale mohou se stát pouze doplňkem při výrobě elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..