Tým Jacopa Buongiorna, docenta jaderných věd a inženýrství na slavném MIT, ve spolupráci s techniky z University of Wisconsin a společností Chicago Bridge and Iron Co vyvíjí nový koncept jaderné elektrárny, který bude založen na principu ukotvené námořní platformy, jakou známe z těžařského průmyslu. O tomto konceptu jsme podrobně psali nedávno.

MIT_platform_power_plant_concept_(Jake_Jurewicz_MIT-NSE)_751x357

Koncept počítá s elektrárnou, která se postaví v docích, bude umístěna na plovoucí plošinu a ukotvena několik mil od pobřeží v relativně hluboké vodě. Připojení k síti bude uskutečněno pomocí podvodního kabelu. Taková elektrárna bude přirozeně odolná vůči zemětřesení a bude schopná „zhoupnout se“ na tsunami, která má na volném moři jen malou amplitudu.

Kromě centralizované výstavby tato koncepce nabízí snazší umístění na určenou lokalitu a posílení pasivní bezpečnosti. Přítomnost obrovského tepelného reservoáru v podobě oceánu zajistí chlazení reaktoru bez nutnosti vnějšího zásahu v případě jakékoliv myslitelné nehody.

Výzkumná skupina spustila stránku na bázi systému wiki, která popisuje aktuální stav projektu a má za cíl oslovit všechny firmy, výzkumné instituce, ale hlavně jednotlivce se zájmem podílet se na tomto projektu. Stále totiž nejsou dořešeny všechny detaily konstrukce, umístění, zásobování a provozu, takže každá inovativní myšlenka je vítána (tento přístup k vývoji se nazývá crowdsourcing). Například je nutné vyřešit ochranu proti srážkám s loděmi a případným útokům podvodní technikou. Jakékoliv návrhy a připomínky k nedořešeným částem projektu budou přijaty a prostudovány.

Skupina nyní očekává návrhy a povzbuzuje studenty, aby přispívali jednotlivě nebo v týmech. Na autory vítězných řešení samozřejmě čeká odměna.

Zdroj: MIT

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..