Kazachstán se vrací ke spolupráci s Ruskem v jaderné energetice. Dne 29. května byla za přítomnosti prezidentů obou zemí podepsána dohoda o stavbě nové jaderné elektrárny.

aktau
Srdce jaderné elektrárny v Aktau představuje rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-350, dodaný společností Atomenergoprojekt v roce 1973. 150 MWe instalovaného výkonu reaktoru bylo použito na výrobu elektřiny a zbytek na ohřev páry, která v budově opodál odsolovala 120 tisíc kubíků mořské vody denně. (Zdroj: Insp.pnnl.gov)

Kromě toho, že Kazachstán je největším světovým vývozcem uranu, využíval v minulosti také jádro k výrobě elektřiny a k odsolování mořské vody (To je rozdíl například oproti Austrálii, která je třetím největším vývozcem uranové rudy, ale jadernou elektrárnu nikdy neměla). Kazašská jaderná elektrárna Aktau s rychlým reaktorem stojí na břehu kaspického moře a po 27 let především odsolovala mořskou vodu. Její provoz byl ukončen v roce 1999. V současné době Kazachstán posiluje své zapojení do jaderného průmyslu a přichází s plány na opětovné využívání štěpení k výrobě elektřiny.

Dne 29. května se v největším kazašském městě Almaty sešel generální ředitel společnosti KazAtomProm, Vladimir Školnik, s generálním ředitelem Rosatomu, Sergejem Kirijenkem, a podepsali smlouvu o spolupráci v oblasti jaderné energetiky a memorandum o porozumění ke stavbě nové jaderné elektrárny. Podepisování přihlížel kazašský prezident Nursultan Nazarbajev a ruský prezident Vladimir Putin, který zde byl na oficiální návštěvě Kazachstánu.

Podle prohlášení Rosatomu stanovuje memorandum o porozumění funkce obou stran během projektování, výstavby, spouštění, provozu a likvidace zmiňované jaderné elektrárny. Typ reaktoru zůstává stále otevřený a ví se jen to, že instalovaný výkon má být mezi 300 až 1200 MWe. Podobně velmi nejasná je lokalita nové elektrárny. Financování výstavby má být probráno během vzájemných jednání, která proběhnou v tomto roce.

Kazachstán, jakožto dodavatel uranu, bude mít pochopitelně zájem na tom, aby si tuto surovinu dodával pro svou elektrárnu sám. Obě země se dohodly na komplexním programu rozvoje spolupráce na poli mírového využití jaderné energie, který předpokládá další vývoj, společné projekty a spolupráci v radiační bezpečnosti a také se se dohodly na spolupráci v oblastech alternativní energetiky a produkci kovů vzácných zemin. Byla také podepsána dohoda o regulaci využívání nerostných surovin na nalezištích Charasan-1, Akdala, Južnyj Inkaj v Kazachstánu. Podpis dodatku ke smlouvě o využití nerostných surovin je plánován do 28. října 2014.

Podle slov generálního ředitele korporace Rosatom Sergeje Kirijenka bude konečná cena výstavby JE v Kazachstáně stanovena po oboustranném přijetí technickoekonomických podkladů k zařízení elektrárny. „Dnešní světová cena bloku o výkonu vyšším než 1000 megawattů je okolo 5 miliard USD. Připouštím, že v Kazachstánu to může být o něco levnější,“ oznámil Sergej Kirijenko a dodal, že dokumentace spolu s technickým zadáním pro stavbu stanice bude hotova za 6 až 9 měsíců.

Kazachstán rozšiřuje svůj objem výroby v první části palivového cyklu, který sahá od těžby uranové rudy až k výrobě palivových sestav. Díky programům na rozšíření těžby a zpracování uranové rudy a společenství uzavřených se zahraničními společnostmi dnes Kazachstán ročně produkuje kolem 22 550 tun uranu, což je přibližně 38 % z celosvětové produkce. Závod Ulba Metallurgical Plant, který pochází z dob Sovětského svazu, rafinuje uranovou rudu, přeměňuje ji na hexafluorid uranu a vyrábí palivové pelety pro reaktory VVER a RBMK. Pro provádění některých kroků v průběhu zpracování uranu si KazAtomProm pořídil 10% podíl v závodu International Uranium Enrichment Centre v Angarsku na Sibiři, jehož provoz vede Rosatom. Projekt spolupráce se společností Cameco, který měl pomoci modernizovat konverzní proces, byl však zastaven.

Zdroj: World Nuclear News, tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..