Lidstvo se v budoucnu bez jaderné energie neobejde. Žádný jiný zdroj energie totiž nemůže zajistit její nízkou a stabilní cenu za dodržení přísných podmínek ochrany životního prostředí. Na VI. Mezinárodním fóru ATOMEXPO-2014 to prohlásila generální ředitelka Světové jaderné asociace (World Nuclear Association) Agneta Risingová.

„Jaderná energetika je pro nás z těchto důvodů velkým závazkem a cítíme povinnost dlouhodobě ji rozvíjet. Myslím si, že na tom se dnes shodnou lidé na celém světě,“ uvedla Risingová a dodala: „V jaderné energetice se všichni dobře znají, musí na sebe navzájem spoléhat, a proto jim nezbývá, než se chovat a a obchodovat čestně. Z jistého hlediska se to podobá Olympijským hrám.“

Jaderná energetika musí být podle generální ředitelky Světové jaderné asociace nezávislá na politice, protože je nezbytná pro ekonomiku rozvojových zemí, které potřebují neustálý přísun energie za dostupnou cenu. Podíl nákladů na palivo v celkové ceně za jadernou energii je podle ní navíc srovnatelně nízký, a přestože se ceny uranu mění, nemají na konečnou cenu energie vliv.

„Nejdůležitější je, že jadernou energii si může dovolit libovolná země. Ostatní energetické zdroje závisí buď na jejich dostupnosti v přírodě, nebo na možnostech, jak je dovážet,“ zdůraznila Risingová. „Jaderná energetika je oproti tomu jediným zdrojem energie, který je dostupný přímo v rámci té které země. Dokonce i tehdy, když je nutné koupit jaderný reaktor od jiné země, stejně bude pracovat pro tu zemi, která si ho pořídí, na místě vznikají nové pracovní příležitosti, a i když je třeba kupovat palivo ze zahraničí, jde jen o nepatrnou částku ve srovnání s cenou energie.“ Za hlavní výzvy pro jadernou energetiku označila deregulace trhů a dlouhodobé investice, protože výstavba nového reaktoru je proces, který je podmíněn vložením značného kapitálu. „A dnes vidíme například v Evropě, kde byly první jaderné reaktory, že přišel čas začít budovat nové kapacity, které je nahradí, což si také vyžaduje značné investice. To je velká výzva,“ prohlásila.

VI. Mezinárodní fórum Atomexpo se uskutečnilo v Moskvě ve dnech 9. až 11. června. Cílem akce bylo poskytnout světovým lídrům jaderné energetiky a průmyslu veřejně definovat místo a roli výroby energie z jádra v energetickém mixu ve XXI. Století, analyzovat hlavní výzvy, problémy a varianty rozvoje světových energetických trhů. Za šest let existence se fórum Atomexpo stalo jednou z nejvýznamnějších akcí, na které se řeší nejaktuálnější otázky světové jaderné energetiky a formují se trendy jejího dalšího rozvoje. Organizátorem fóra je ruská státní korporace Rosatom.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..