Bez nadsázky lze označit datum 10. června 1955 za zlomové ve výzkumu a především aplikaci vědeckých poznatků v oblasti jaderné energetiky v bývalém Československu. Tento den byly, s podporou tehdejšího Sovětského svazu, vládním nařízením č. 30/1955 Sb. ustaveny Výbor pro výzkum a mírové využití atomové energie a Ústav jaderné fysiky. Jako strategicky nejvýhodnější místo pro jeho umístění byla vybrána obec ve středních Čechách, na břehu Vltavy, Řež.

Reaktor LVR-15_dnes_webovavelikost
Výzkumný reaktor LVR-15 dnes… (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)
reaktor_LVR-15_hist1958_webovavelikost
…a v roce 1958. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)

Současnost

Dnešní ÚJV Řež, a. s., je už 59 let odborným centrem v oblasti jaderné energetiky. Zaměřuje se především na inženýrské a projektové činnosti a aplikovaný výzkum. Podniká v oborech bezpečnosti a spolehlivosti jaderných elektráren, výzkumu a sledování stavu materiálů včetně řízení životnosti komponent, koncepčních a prováděcích projektů, nakládání s radioaktivními odpady. Specializuje se na vývoj a výrobu radiofarmak. Společnost disponuje řadou ojedinělých experimentálních zařízení, výrobními i výzkumnými kapacitami. Zaměstnanecká skladba je v České republice pro komerční podnik unikátní, ze sedmi stovek pracovníků má 62 % vysokoškolské vzdělání.

ÚJV Řež, a. s., se výrazně podílí i na mezinárodních projektech. Základem je členství České republiky v Evropské unii, MAAE a Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD/NEA), Evropské komisi (EURATOM). Úzce spolupracuje s národními agenturami pro technologický rozvoj (TA ČR) a grantovou politiku (GA ČR).

Historické ohlédnutí

Díky velkorysé finanční podpoře ze strany státního rozpočtu byl v Řeži již v roce 1957 spuštěn výzkumný reaktor VVR-S (dnes LVR-15). Ve stejném roce byla uskutečněna první štěpná řetězová reakce v Československu. V průběhu let se Ústav jaderného výzkumu významně rozšiřoval a modernizoval. Druhý experimentální reaktor, těžkovodní reaktor nulového výkonu, TR-0 (dnes LR-0) byl uveden do provozu v roce 1972. Od roku 2011 oba výzkumné reaktory provozuje dceřiná společnost Centrum výzkumu Řež, s. r. o., Odborníci z tehdejšího ústavu se
například významným způsobem podíleli na projektech spojených s výstavbou všech jaderných elektráren na území bývalého Československa
– v Jaslovských Bohunicích, následně Dukovanech a Temelíně. Zásadní změna nastává po roce 1989, kdy byl ústav privatizován (1992) jako celek a z příspěvkové organizace se transformoval v akciovou společnost.

Od 1. září 2012 se mění obchodní firma (název), aby odrážela změny, kterými společnost v posledních letech prošla a současně se přihlásila k tradici výzkumu a vývoje, které stály na jeho počátku. Po více jak pěti desetiletích od položení základního kamene areálu v Řeži, se stalo novu značkou jednoduché spojení: ÚJV Řež, a. s.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..