První blok jaderné elektrárny Kudankulam v jihoindickém státě Tamilnádu dosáhl poprvé plného výkonu a již příští měsíc má vstoupit do komerčního provozu.

Kudankulam-Nuclear-Power-Plant_1
Dva bloky VVER-1000 jaderné elektrárny Kudankulam. (Zdroj: Thehindu.com)

Přestože byl Ruskem dodaný tlakovodní reaktor VVER-1000 dokončen již v březnu 2011, jeho uvedení do provozu se zpozdilo kvůli protestům a žalobám, které následovaly po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Poprvé dosáhl blok kritického stavu v červenci 2013 a k síti byl připojen v říjnu téhož roku. Od té doby byl výstupní výkon elektrárny postupně zvyšován, přičemž každé zvýšení vyžadovalo povolení od indického regulátora.

S elektrárnou pracující na 75 % výkonu dostala společnost Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) 1. května tohoto roku povolení od indického regulátora Atomic Energy Regulatory Board (AERB) zvýšit výkon na 90 % a poté po omezenou dobu na 100 %.

Společnost NPCIL oznámila, že blok dosáhl plného výkonu 7. června v 13:20 místního času. Společnost dále oznámila, že nyní proběhnou ještě další testy, jejichž výsledky budou odeslány k revizi regulátorovi AERB. Ten poté v závislosti na výsledcích vydá trvalé povolení k provozování elektrárny na plný výkon. Blok, který je v současnosti největší z 21 indických reaktorů, vstoupí dle plánu do komerčního provozu příští měsíc.

Dva tlakovodní reaktory VVER-1000 jsou budovány v Kudankulamu jako část oboustranné dohody mezi Indií a Ruskem podepsané v roce 1988. Výstavba prvního bloku začala v březnu roku 2002, druhý blok se začal stavět o 4 měsíce později. Dle původního plánu měly bloky začít komerční provoz v prosinci 2007, respektive v prosinci 2008.

Začátek komerčního provozu druhého bloku, který je nyní uváděn do provozu, je očekáván v březnu 2015.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..