Celkový instalovaný výkon francouzských jaderných elektráren má zůstat na současné hodnotě, říká dlouho očekávaný návrh nové energetické koncepce, který představila ministryně energetiky Segolene Royalová.

Segolene announces draft energy policy - June 2014 - 460 (French energy ministry)
Francouzská ministryně energetiky Segolene Royalová při prezentaci návrhu nové energetické koncepce v Paříži 17. června 2014. (Zdroj: World Nuclear News)

Současný francouzský prezident před volbami v roce 2012 slíbil, že do roku 2025 sníží podíl jaderné energetiky v energetickém mixu Francie na 50 % a do konce roku 2016 nechá uzavřít nejstarší francouzskou jadernou elektrárnu Fessenheim. Po celonárodní energetické diskuzi, která proběhla ve Francii v minulých letech a veřejnost se během ní mohla vyjádřit k budoucí podobě francouzské energetiky, Hollandova vláda oznámila, že instalovaný výkon jaderných elektráren prozatím zůstane na současné hodnotě 63,2 GWe. Kromě toho, že se nebude zvyšovat, má do roku 2025 dojít i k poklesu jeho podílu na výrobě elektřiny na 50 %, takže uzavírání některých bloků se stane nevyhnutelným.

Neznamená to ovšem konec stavby nových bloků, a ani hromadné uzavírání stávajících bloků zatím není plánováno, ale EDF bude muset uzavřít starší bloky, aby mohla spustit nové. V současné době probíhá stavba bloku s reaktorem EPR ve Flamanville, která má být dokončena koncem roku 2016. Aby tento blok mohl být připojen k síti, bude muset být uzavřen nějaký jiný a pravděpodobně jím bude právě Fessenheim.

Segolene Roylová uvedla, že návrh nové energetické strategie také přinese posílení pravomocí jaderného regulačního úřadu ASN (Autorite de Surete Nucleaire), například bude moci udílet vyšší postihy za porušení bezpečnostních předpisů nebo za zpoždění při zavádění nových bezpečnostních opatření vyžadovaných tímto úřadem. Nová strategie poznamenává, že bezpečnostní normy byly podstatně změněny od spuštění první francouzské jaderné elektrárny, a že byly mimořádně zpřísněny po havárii jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Návrh nové strategie také obsahuje údaje o zamýšleném snížení emisí, které by do roku 2030 mělo činit 40 % oproti hodnotám z roku 1990, kdy bylo vypuštěno 565 milionů tun emisí oxidu uhličitého. V roce 2030 by obnovitelné zdroje energie měly vyrábět 40 % francouzské elektřiny a na výrobě energie by se měly podílet 32 %. Podle nové strategie by do roku 2050 mělo dojít k redukci spotřeby energie o polovinu. Kromě těchto ambiciozních cílů jsou v ní obsaženy cíle ještě ambicioznější, do roku 2030 má dojít k velkému rozvoji elektromobilů a k rozšíření sítě dobíjecích stanic ze současných 10 tisíc na 7 milionů. Lidé mají dostávat finanční dotaci ve výší 10 000 euro za sešrotování auta se spalovacím motorem a jeho nahrazení elektromobilem.

Paní Royalová řekla, že budou pravidelně prováděny zhodnocení energetické strategie a vývoje jejího naplňování. První má proběhnout za roky 2015 až 2018 a dále každých pět let.

„Neodejdeme od jaderné energetiky – to není rozhodnutí, které nyní děláme,“ uvedla paní Royalová. „Jen díky jaderné energetice budeme schopni provést dlouhodobou přeměnu naší energetiky v klidu.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..