Druhý blok švédské jaderné elektrárny Oskarshamn bude pravděpodobně odstaven až do roku 2015, k tomu povede změna harmonogramu modernizačních prací, kterou vydal provozovatel této elektrárny, společnost OKG. Zpoždění v modernizačním programu přiměly OKG i k odložení plánovaného zvýšení výkonu.

Plex_byggnation_2
Uzavřený blok Oskarshamn-2, na němž v rámci projektu Plex (Plant Life Extension) probíhá modernizace. (Zdroj: Okg.se)

Na 683 MWe bloku varného typu (BWR) probíhá modernizace bezpečnostních systémů, která představuje předposlední fázi v modernizačním programu v celkové hodnotě 8 miliard švédských korun (zhruba 23 miliard korun českých). Fáze modernizace, která nyní na druhém bloku probíhá, zahrnuje rozvody elektřiny a řídící systémy a je společností OKG považována za nejrozsáhlejší a nejdůležitější z dosavadních fází modernizace. Její průběh nabírá zpoždění kvůli unikátnímu a sofistikovanému úkolu, který představuje výměna kabeláže v celém podniku. „Bezpečnost a kvalita při realizaci hraje vždy nejdůležitější roli,“ uvedla společnost OKG při oznámení svého rozhodnutí o prodloužení modernizace.

Společnost OKG nemůže v současné době zaručit datum opětovného spuštění bloku Oskarshamn-2, ale očekává, že k tomu dojde v létě roku 2015. „Je jasné, že blok zůstane odstaven i tuto zimu, čehož pochopitelně litujeme,“ uvedl generální ředitel společnosti OKG, Johan Svenningsson. Odstávka tohoto bloku začala 1. června 2013.

Zpoždění v modernizaci bloku Oskarshamn-2 měly vliv na plánované zvýšení výkonu o185 MWe, které bylo také posunuto. Společnost OKG v březnu oznámila, že se rozhodla odložit zahájení prací na zvýšení výkonu, aby se mohla plně soustředit na modernizaci bezpečnostních systémů. Aktuálně má společnost podle slov svých představitelů v úmyslu provést zvýšení výkonu během roku 2017, což je o dva roky později, než bylo původně plánováno.

Postupná modernizace bloku Oskarshamn-2 byla zahájena v roce 2004 a má za cíl umožnit reaktoru provoz do roku 2034. Tento blok byl spuštěn v roce 1974.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..