Vedoucí organizace Environmental Protection Agency (EPA), Gina McCarthyová, řekla v úterý 17. června, že touto organizací navrhované normy pro emise CO2 jsou specificky zaměřeny na podporu jaderných elektráren, které v současné době bojují s rentabilitou.

ginamccarthy8x10
Gina McCarthy. (Zdroj: Epa.gov)

Během své chicagské kampaně pro získání podpory velkých obchodních společností uvedla paní McCarthyová, že se organizace EPA snažila zaměřit na 6 % amerických jaderných reaktorů, kterým hrozí předčasné uzavření z důvodu konkurence plynových elektráren, které mají nižší náklady, a obnovitelných zdrojů, které jsou státem výrazně dotované. Volba této lokality byla jednoduchá, protože společnost Exelon Corp. sídlící právě v Chicagu, která je největším provozovatelem jaderných elektráren ve Spojených státech, opakovaně uváděla, že některé své jaderné bloky bude muset uzavřít kvůli potížím s rentabilitou.

Program organizace EPA s názvem Clean Power Plan má za cíl snížit hodnotu emisí CO2 o 30 % oproti roku 2005. Každý federální stát má podle tohoto návrhu své specifické limity na redukci emisí, přičemž rozdíly mezi některými státy jsou velmi výrazné, což vedlo k závažným diskuzím.

Generální ředitel společnosti Exelon Corp., Chris Crane, již několikrát vybízel vládu ke změně energetické strategie s cílem podpořit rentabilitu jaderných elektráren. Chtěl tím dosáhnout změny situace, která je podle něj pro jádro nerovnoprávná a nespravedlivá a která může ohrozit snahy o snižování emisí. Společnost Exelon Corp. se snažila lobbovat u illinoiské federální vlády pro opatření na podporu jádra, avšak k ničemu to zatím nevedlo.

Paní McCarthyová řekla, že organizace EPA je znepokojena předčasným uzavíráním jaderných bloků a že nový návrh je zaměřený na podporu jejich dalšího provozu. Prosazování bezuhlíkatého způsobu výroby energie je jedním ze základních kamenů toho návrhu. Cíl v redukci emisí byl pro stát Illinois stanoven na 33 % oproti hodnotě z roku 2012, což znamená, že poskytne důležitý podnět pro podporu jaderných bloků společnosti Exelon Corp.

Prozatím je velmi nejisté, kdy dostane návrh organizace EPA definitivní podobu a jaká tato podoba bude. Jisté je, že návrh přinese spory a možná přijdou i kroky Kongresu na jeho zablokování nebo pozdržení.

Zdroj: Powermag.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..