Ve dnech 9. až 11. června proběhl v Moskvě mezinárodní veletrh Atomexpo 2014, během nějž byly na stáncích předváděny pokroky v jaderných technologiích, setkávali se zástupci předních společností podnikajících v jaderném sektoru a proběhly semináře a jednání u kulatých stolů. Bylo také podepsáno několik dohod o mezinárodní spolupráci.

DSCN4428
Pohled na veletržní halu zaplněnou firemními stánky. (Foto autor)

Veletrh Atomexpo má již šestiletou tradici v setkávání delegátů z mnoha koutů světa. Aktuální témata jaderného průmyslu zde probíralo 3544 zástupců téměř 600 společností z celého světa, což je téměř dvojnásobek počtu delegátů oproti loňskému roku. Většina účastníků pocházela z Ruska, ale nalezli byste tu i delegáty z Finska, Francie, Japonska, Bulharska, Maďarska, Slovenska, České republiky, Běloruska a Kazachstánu. O tom, že se jednalo o veletrh skutečně v celosvětovém měřítku, svědčí i fakt, že i letos přilákal zástupce společností z exotických zemí, jako je Argentina, Vietnam, Indie, Malajsie, Jihoafrická republika a Turecko.

Účastníci veletrhu Atomexpo 2014 měli příležitost otevřeně a do hloubky prodiskutovat témata spojená s jaderným průmyslem a jeho budoucností. Nejaktuálnější otázky vývoje jaderné energetiky a její konkurenceschopností byly probírány předními představiteli jaderných firem a hmatatelným výsledkem veletrhu byly podpisy pod několika memorandy.

Pod memorandum o zřízení informačního centra jaderné energetiky v Bělorusku se podepsali běloruský ministr školství, S. A. Maskevič, a generální ředitel společnosti Rosatom, Sergej Kirijenko. Za společnosti NIAEP-ASE (konsorcium dvou ruských společností zabývajících se projektováním jaderných elektráren v Rusku i v zahraničí) a IBM (ruská pobočka podnikající v řízení projektů) podepsali memorandum o porozumění V. I. Limarenko, výkonný ředitel společnosti NIAEP-ASE, a K. G. Korniljev, generální ředitel společnosti IBM East Europe/Asia. Stejně tak pod dohodu o spolupráci mezi společnostmi NIAEP a SOVNET (asociace společností zaměřených na řízení projektů) přibyly podpisy vedoucích představitelů těchto společností.

Jednou z nejatraktivnějším věcí na veletrhu byl přehršel modelů nejrůznějších inovačních reaktorů, které budou jednou možná sloužit výzkumu či výrobě energie ať už na Zemi nebo ve vesmíru. Těmto zajímavým reaktorům se budeme na webu Atominfo.cz v blízké době podrobněji věnovat.

DSCN4434
Model ledoborce nové generace známého pod označením Projekt 22220, ledoborec LK-60 či Arktika, jehož trup začal vznikat v Baltském závodě v listopadu minulého roku. (Foto autor)
DSCN4435
Model plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, jejíž výstavba probíhá v loděnicích společnosti Baltský závod. (Foto autor)
DSCN4461
Model reaktoru MBIR, který se po svém spuštění stane nejvýkonnějším výzkumným reaktorem světa a jehož strojovnu projektovala česká firma EGP Invest. (Foto autor)
DSCN4456
Výzkumný reaktor malého výkonu, který bude jednou možná sloužit lékařským účelům. Projektuje jej společnost NIKIET. (Foto autor)
DSCN4454
Model výzkumného jaderně-techologického komplexu projektovaného ve spolupráci společnosti NIKIET a výzkumného ústavu akademika Kurčatova. (Foto autor)
DSCN4458
Model plynem chlazeného reaktoru určeného pro vesmírná plavidla. (Foto autor)
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..