Ve dnech 9. až 11. června proběhl v Moskvě mezinárodní veletrh Atomexpo 2014, během nějž byly na stáncích předváděny pokroky v jaderných technologiích, setkávali se zástupci předních společností podnikajících v jaderném sektoru a proběhly semináře a jednání u kulatých stolů. Bylo také podepsáno několik dohod o mezinárodní spolupráci.

Veletrh Atomexpo má již šestiletou tradici v setkávání delegátů z mnoha koutů světa. Aktuální témata jaderného průmyslu zde probíralo 3544 zástupců téměř 600 společností z celého světa, což je téměř dvojnásobek počtu delegátů oproti loňskému roku. Většina účastníků pocházela z Ruska, ale nalezli byste tu i delegáty z Finska, Francie, Japonska, Bulharska, Maďarska, Slovenska, České republiky, Běloruska a Kazachstánu. O tom, že se jednalo o veletrh skutečně v celosvětovém měřítku, svědčí i fakt, že i letos přilákal zástupce společností z exotických zemí, jako je Argentina, Vietnam, Indie, Malajsie, Jihoafrická republika a Turecko.
Účastníci veletrhu Atomexpo 2014 měli příležitost otevřeně a do hloubky prodiskutovat témata spojená s jaderným průmyslem a jeho budoucností. Nejaktuálnější otázky vývoje jaderné energetiky a její konkurenceschopností byly probírány předními představiteli jaderných firem a hmatatelným výsledkem veletrhu byly podpisy pod několika memorandy.
Pod memorandum o zřízení informačního centra jaderné energetiky v Bělorusku se podepsali běloruský ministr školství, S. A. Maskevič, a generální ředitel společnosti Rosatom, Sergej Kirijenko. Za společnosti NIAEP-ASE (konsorcium dvou ruských společností zabývajících se projektováním jaderných elektráren v Rusku i v zahraničí) a IBM (ruská pobočka podnikající v řízení projektů) podepsali memorandum o porozumění V. I. Limarenko, výkonný ředitel společnosti NIAEP-ASE, a K. G. Korniljev, generální ředitel společnosti IBM East Europe/Asia. Stejně tak pod dohodu o spolupráci mezi společnostmi NIAEP a SOVNET (asociace společností zaměřených na řízení projektů) přibyly podpisy vedoucích představitelů těchto společností.
Jednou z nejatraktivnějším věcí na veletrhu byl přehršel modelů nejrůznějších inovačních reaktorů, které budou jednou možná sloužit výzkumu či výrobě energie ať už na Zemi nebo ve vesmíru. Těmto zajímavým reaktorům se budeme na webu Atominfo.cz v blízké době podrobněji věnovat.





