Tlaková nádoba prvního bloku první jaderné elektrárny ve Spojených Arabských Emirátech byla dopravena na staveniště Barakah.

Barakah 1 reactor vessel - 460
Tlaková nádoba reaktoru APR-1400 před téměř dokončeným kontejnmentem prvního bloku jaderné elektrárny Barakah. (Zdroj: World Nuclear News)

Součást měřící 12 metrů na výšku, 6 metrů v průměru a vážící kolem 400 tun, vyplula z Jihokorejského přístavu Masan 17. března. Na staveniště v Barakahu pak dorazila 30. dubna. Ceremonie na pokřtění nádoby po příjezdu se konala 20. května v Barakahu. Zúčastnili se ji hodnostáři včetně jihokerejské prezidentky Pak Kun-hje a místopředsedy vlády Spojených Arabských Emirátů Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan.

Po podepsání reaktorové nádoby jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje uvedla: „Stavba elektrárny Barakah je více než jen stavbou jaderné elektrárny. Je to klíčový projekt, který posune partnerství mezi oběma zeměmi dopředu na dalších 100 let, a proto je to velmi symbolické.“ Generální ředitel Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) Mohamed Al Hammadi poznamenal: „Včasným doručením naší první reaktorové nádoby společnosti Enec a Kepco, dodržují plán dostavět první jaderný reaktor v zemi, 1. blok Barakahu, v roce 2017.“

V kontraktu o hodnotě 20 miliard dolarů uzavřeném v prosinci 2009 Enec vybral konsorcium vedené Korea Electric Power Corporation (Kepco), aby postavilo čtyři bloky s reaktory APR-1400. První beton na 1. bloku JE Barakah byl odlit v červenci 2012, zatímco stavba druhého bloku začala v březnu 2013. Podle plánu by všechny čtyři reaktory jaderné elektrárny Barakah měly být v provozu do roku 2020.

Dohody o spolupráci

Během návštěvy jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje byly podepsány celkem tři energetická memoranda o porozumění.

První, podepsané mezi Enec a jihokorejským ministerstvem obchodu, průmyslu a energetiky, je pro spolupráci ve vytvoření přímého zaměstnaneckého programu v jaderné energetice pro korejské absolventy. Druhé, podepsané mezi Enec, Kepco a South Korean Nuclear Association for International Cooperation, pomůže rozvíjet stáže a pracovní příležitosti v jaderném sektoru pro studenty z obou zemí. Třetí a poslední dohoda mezi Enec, Kepco a jejich dceřinými společnostmi pomůže rozvíjet služby pro jaderné elektrárny v Spojených Arabských Emirátech.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..