Osmnáct měsíců poté, co španělský vlastník odstavil JE Garoña, aby se vyhnul novým poplatkům, požádal vládu o znovuspuštění elektrárny s delší provozní licencí.

Jaderná elektrárna Garoña. (Zdroj: Nuclenor.org)
Jaderná elektrárna Garoña. (Zdroj: Nuclenor.org)

V roce 2012 španělská vláda reformovala trh s elektřinou. Při této příležitosti uvalila daně na vyhořelé palivo a elektřinu z jádra. To by vlastníka JE Garoña, společnost Nuclenor, stálo kolem 150 miliónů euro ročně, což představuje až 30 % ročních výnosů elektrárny. Vzhledem k tomu, že z důvodu žádosti o novou provozní licenci, kterou vláda omezila pouze do roku 2019, by společnost musela utratit pro těchto pár let na vylepšeních 120 miliónů euro, vlastník elektrárny rozhodnul, že další provoz JE Garoña je neudržitelný. Elektrárna je nečinná od prosince roku 2012 kvůli tomu, aby se vyhnula hrazení daní za celý rok 2013, které by musela platit v případě, že by byla v provozu ještě 1. ledna 2013. Dne 5. července pak byla oficiálně uzavřena.

Avšak počátkem tohoto roku španělský průmysl uspěl v lobbování za regulační změny. Ty umožnily reaktorům, které byly uzavřeny kvůli důvodům nesouvisejících s bezpečností nebo radiační ochranou, aby jim byly schváleny nové provozní licence během 12 měsíců od jejich odstavení. Nuclenor využívá nového předpisu a žádá novou provozní licenci pro JE Garoña až do roku 2031. Takové prodloužení provozu je evidentně pro Nuclenor dostatečně dlouhé, aby se mu vyplatilo investovat do vylepšení i platit vyšší daně. Veškeré dokumenty k žádosti o novou provozní licenci byly předloženy ministerstvu průmyslu, energetiky a turizmu 27. května, řekla firma, která je společným podnikem společností Endesa a Iberdrola.

Foronuclear, reprezentující jaderný průmysl Španělska, tento krok přivítal s tím, že celkový ekonomický dopad, který elektrárna přinesla za posledních 10 let, je kolem 355 mil. euro, přičemž pramení ze zaměstnávání, uzavírání kontraktů a daní.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..