Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) oznámila, že Spojené arabské emiráty nyní mají vlastní vyškolený personál k dohledu nad bezpečným provozem své první jaderné elektrárny.

ENEC graduates 460
První absolventi výcvikového programu na operátory jaderné elektrárny Barakah. (Zdroj: World Nuclear News)

Deset občanů SAE úspěšně absolvovalo 15měsíční výcvikový program a stalo se tak prvními domácími kvalifikovanými operátory jaderných bloků, uvedla společnost Enec, která byla v prosinci 2009 založena s cílem realizace mírového jaderného programu SAE.

Kurz probíhal v SAE a v Jižní Koreji a byl výsledkem spolupráce společností Enec a Korea Electric Power Corporation (Kepco). Mezi místa konání kurzu patří severokorejské ústavy společnosti Kepco, ústav Institute of Applied Technology v Abú Dhabí a trenažer na elektrárně Barakah, která se po dokončení výstavby stane první jadernou elektrárnou Spojených arabských emirátů.

Tito budoucí operátoři bloku se nyní připojí k týmu společnosti Enec, který pracuje na zahájení komerčního provozu bloku Barakah-1 plánovaného na rok 2017. Podle prohlášení společnosti Enec mají procházet rekvalifikačním kurzem každých šest měsíců.

Společnost Enec uvedla, že v roce 2020 bude na provoz svých čtyř jaderných bloků potřebovat kolem 2000 zaměstnanců. „Talentovaní občané SAE budou hrát důležitou roli v naplňování tohoto cíle, protože jejich poměr ve společnosti Enec vůči zaměstnancům jiných národností je aktuálně kolem 67 %.“

První dva bloky jaderné elektrárny Barakah jsou přibližně z 45 % hotové a druhý blok má být spuštěn v roce 2018. Schválení regulačního úřadu zatím nebylo dořešeno a společnost Enec o něj plánuje zažádat v roce 2015.

Nedávno zahájila společnost Enec i práce na výstavbě bloků Barakah-3 a 4, i když zatím jen podle omezené stavební licence. K zahájení komerčního provozu má podle plánu dojít v letech 2019 a 2020.

Zdroj: World Nucelar News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..