K uspokojení rostoucí poptávky po energii a nahrazení stárnoucích zdrojů bude potřeba investovat v energetickém sektoru do roku 2035 více než 48 bilionů USD (970 bilionů Kč). Případný výpadek investic do těžby na Blízkém východě by mohl způsoby nárůst ceny ropy až o 15 dolarů. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Z celkové částky bude potřeba zhruba 40 bilionů (cca 805 bilionů Kč) investovat do dodávek energie a zbývajících osm bilionů do zlepšení energetické účinnosti. V současnosti se roční investice do dodávek energie pohybují kolem 1,6 bilionu USD (zhruba 32,2 bilionu Kč). K uspokojení výhledu bude potřeba tyto investice v příštích dekádách zvyšovat až na dva biliony USD (asi 40 bilionů Kč). Roční výdaje na zlepšení energetické účinnosti, měřeno v poměru k roku 2012, je potřeba zvyšovat ze současných 130 miliard USD až na více než 550 miliard USD (ze 2,6 bilionu na 11 bilionů Kč).

Vysoké investice budou potřebné na Blízkém východě, protože růst těžby v zemích mimo ropný kartel OPEC, jako těžba z ropných břidlic v USA, začne někdy kolem 2025 zpomalovat. IEA se však obává, zda růst investic v regionu nebude dostatečně vysoký.

„Vyhlídky pro včasné zvýšení investic do ropy na Blízkém východě jsou nejisté: jsou zde konkurenční vládní priority výdajů, stejně jako politické, bezpečností a logistické překážky, které by mohly omezit produkci,“ uvádí se ve zprávě. Pokud se těžba nezvýší o tolik, kolik bude potřeba, porostou ceny ropy. Cena severomořské ropy Brent se nyní pohybuje kolem 109 dolarů za barel. Na svém vrcholu byla v roce 2012, kdy činila 128 dolarů za barel.

IEA odhadla, že z celkových investic do energetických dodávek bude potřeba 23 bilionů USD (zhruba 463 bilionů Kč) investovat do těžby a přepravy fosilních paliv a rafinace ropy. Téměř deset bilionů (201 bilionů korun) bude potřebných pro výrobu nízkoemisní elektřiny, tedy hlavně do obnovitelných zdrojů energie a jaderné energie. Dalších sedm bilionů (140 bilionů korun) bude potřeba vložit do přenosové soustavy a distribuce. Více než polovina z celkových investic do dodávek bude potřeba na udržení produkce na současné úrovni, tedy na vyrovnání poklesu těžby ze starých polí s ropou a plynem a nahrazení elektráren, kterým skončí životnost.

Investice do obnovitelných zdrojů energie loni činily 250 miliard USD (cca 5 bilionů Kč). Klesly tak ze svého vrcholu v roce 2011, kdy dosáhly 300 miliard USD (asi 6 bilionů Kč). Investice do těžby a přepravy fosilních paliv, rafinace ropy a stavby elektráren na fosilní paliva činily loni 1,1 bilionu USD (zhruba 22,1 bilionu Kč), uvádí zpráva.

Agentura však rovněž varovala Evropu, že nedostatek investic do jejího energetického sektoru by mohl ohrozit spolehlivost dodávek elektřiny. Evropa by měla do své elektrárenské soustavy do roku 2035 investovat dva biliony dolarů (asi 40 bilionů Kč), jinak bude ohrožena spolehlivost dodávek elektřiny v regionu, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..