Minulý týden v New Yorku proběhl Energy Week a jak se shromáždění energetických společností, regulátorů a dalších představitelů energetického průmyslu chýlilo ke konci, objevovalo se zjištění, že něco scházelo – jakákoliv diskuze o jádru. To je velice zvláštní opomenutí, protože jaderná elektrárna Indian Point Energy Center, kterou chce guvernér státu New York, Andrew Cuomo, nechat uzavřít, dodává městu New York přibližně čtvrtinu elektrické energie.

Aging Nukes - Part 1
Jaderná elektrárna Indian Point Energy Center se třemi tlakovodními reaktory od společnosti Westinghouse. První (na snímku jeho šedá kopule kontejnmentu vykukuje zpoza strojovny jednoho z novějších bloků) měl výkon 275 MWe a byl spuštěn v roce 1962. Zpočátku používal thoriové palivo, které ale nesplnilo očekávání, a tak bylo nahrazeno klasickým jaderným palivem. V roce 1974 byl uzavřen protože systém nouzového chlazení aktivní zóny nesplňoval požadavky regulačního úřadu. Další dva bloky s výkony 1020 MWe byly spuštěny v letech 1974 a 1976. Aktuálně probíhá jednání s regulačním úřadem NRC o prodloužení jejich povolení k provozu. (Zdroj: Huffingtonpost.com)

Úřad města New Yorku pro ochranu životního prostředí uvádí, že tato elektrárna je podstatným důvodem, proč má stát New York nejčistší ovzduší za posledních 50 let. Výhodou jaderné energetiky je její mizivý dopad na životní prostředí, účinnost a relativně nízké provozní náklady. Zmíněný úřad dále říká, že bez elektrárny Indian Point by newyorské ovzduší bylo o poznání více znečištěno a emise CO2 by vzrostly o 15 %.

Zdrojem šetrným k životnímu prostředí, který by elektrárnu Indian Point mohl nahradit, je zemní plyn. Ovšem ne v New Yorku, který se rozkládá na břidlicovém masivu Marcellus Shale, rozsáhlém a zatím nevyužitém ložisku břidlicového plynu. Prezident Barack Obama propaguje frakování, které by New Yorku umožnilo využít tento břidlicový plyn, a celý stát nervózně očekává, co se bude dít. Zatím ovšem jádro zůstává jediným čistým zdrojem energie použitelným v této oblasti. Jak se ale ukázalo New York evidentně není ochoten zavést na toto téma otevřenou diskuzi.

Zatím je jisté, že pokud si New York nevybere jednu z alternativ – frakování břidlic nebo štěpení jádra – vzrostou ceny energií a znečištění ovzduší a ubudou spolehlivé zdroje energie.

Zdroj: Nypost.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..